VER PARAYI YAZDIR TEZİ!

Eğitim artık olmazsa olmazlardan çünkü insan bir alanda kendisini ne kadar iyi geliştirirse hayatının geri kalanındaki bölümünde de kariyer anlamında o kadar rahat edebiliyor.  Ancak eğitim sürecinin de kolay olmadığının hepimiz çok iyi farkındayız özellikle de sürekli değişen eğitim sistemi içerisinde öğrencilerin kafaları karışık veliler ise zaten ne yapacaklarını bilmiyorlar. Sonuçta öğrencinin yapmaya çalıştığı şeyde var gücüyle okumak.

Okumak hayatın neredeyse büyük bir bölümünü alıyor özellikle de son dönemlerde öğrencilerin yüksek lisans ve doktoraya ilgi gösterdiklerini burada görebiliyoruz. Dolayısıyla buradaki ilginin fazlalığı beraberinde farklı meslek gruplarını da harekete geçirmiş ve bir sektör oluşturulmuş durumda. Bu yazımda bahsetmek istediğim konu tez yazma işi ve bunu uzun bir şekilde klavyeye almanın doğru olacağını düşündük çünkü burada çelişkili bir durum söz konusu. Bu işi normal şartlarda yasal olmamasına karşın öğrenciler yapabilecekleri bir şey olmadıklarını beyan göstererek tez yazdırtmayı tercih ediyorlar. Bu işi bireysel olarak yapan da var şirket kurup danışmanlık şeklinde yapanda var. Hatta bireysel anlamda internet sitesi kurarak bu işi daha ucuza yapanları da görebiliyoruz dolayısıyla burası artık o kadar güçlü ve büyük bir sektör haline dönüşmüş ki öğrencilerin neredeyse yarısına yakını bu hizmeti alıyorlar.

İşin tuhaf tarafı ise tez yazdırma ücretleri 2’bin TL2den başlıyor ve konusuna ya da tezin alanına göre fiyatların daha da yükseldiğini görebiliyoruz. Burada en yüksek tez fiyatlarına bakarsak 20 bin TL’yi bulan rakamlar söz konusu. Peki pazar payı bu kadar büyük olunca şirketler yani tez danışmanlık ofisleri de boş durur mu rekabet çerçevesinde yazılan tezlerin özgünlüğünden garanti veren ya da kredi kartına satışlarda 10 taksit uygulayanlar öğrencileri bünyelerine dahil edebilmek için pek çok yöntemi de deneyebiliyorlar. Tez yazdırmaya öğrenci açısından baktığımız da kredi kartı uygulaması ve bunun da taksitlere bölünebiliyor olması büyük bir avantaj çünkü öğrenci demek bir anlamda da hayatı markanayla ekmek arasında sıkışmış olan kişi demektir.

Parayı veriyor tezi yazdırıyorsun

Üniversite öğrencilerinin akademik yılı tamamlamadan önce hocaların verdiği tezi hazırlamanın telaşı içerisine düştüklerini biliyoruz dolayısıyla bazı öğrenciler de bu durumda tez hizmetleri firması arayışına düşüyorlar.  Hocalar bu durumdan her ne kadar şikayetçi olsalar da öğrenciler asla bu yöntemi denemekten vazgeçmiyorlar. Hocaların yaptığı şikayette ise öğrencinin gecesini gündüzüne katarak hazırladıklarını iddia ettikleri bu tezlerde hiçbir emeklerinin olmaması dolayısıyla tezin hazırlanıp profesyonel bir şekilde sunulmasının ardından mezun olduklarını söylüyorlar. Biz bu şikayetlerden yola çıkarak bir araştırma yaptık ve karşımıza çıkan sonucun hocaların iddialarının doğruluğunu kanıtladığını fark ettik. Lisans, önlisans ve doktora tezlerini yazan birçok tez hazırlatma merkezi var ve üstelik bu merkezlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Bu iş için tez siteleri hazırlanmış ve açık ilanlar bile veriliyor. Yani tez yazım işi bir sektör haline düşmüş bile. Buna da üniversite sayılarının da artması neden oluyor. Yani hemen hemen her üniversite öğrencilerine tez hazırlamaları konusunda bir ödev veriyor.

Tez’i Başkasına yaptırmak

İşin farklı yönü tez yazdırma yasal anlamda mümkün değil yani suç. Eğer ki öğrencinin kendi tezini bu tip merkezlerden yaptırdığı tespit edilirse bu durumda yüksek lisans olsun, doktora tezi olsun iptal ediliyor. Hatta unvan düşürme cezası bile verilebiliyor. Tüm bunlara karşın bu merkezlerden hizmet alanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Tez yazım merkezleri de işi kılıfına uydurmak adı altında olaya danışmanlık hizmeti şeklinde yaklaşıyor. Hatta muhasebe ve kırtasiye gibi hizmet verdiklerini iddia edenlerde var. Bu firmaların büyük bir çoğunluğu açık ilanlarda internet sitesi adresleri, sosyal medya hesapları ve online destekler kısacası verdikleri hizmet için öğrencilerin kendileriyle rahat bir şekilde iletişime geçebilmeler için her türlü olanak ve imkanlar seferber edilmiş durumda.

 Bu tez danışmanlık firmalarının internet sitelerini incelediğimizde ise karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor. Birçoğu bu işi çok uzun yıllardan beri sürdürüyor ve bu konuda pek çok hizmet veren rakiplerinin olduğunu dolayısıyla burada iyi bir tez yazdırma isteniyorsa araştırmanın önemli olduğu belirtiliyor. Evet, bir anlamda doğru diyebiliriz. Çünkü tez konusu ne olursa olsun büyük bir araştırma gerektiren bir süreç ve tezin yazılmasının asıl nedeni de öğrenciyi araştırmaya yönlendirmek.  Kısacası tez şirketleri arasında rekabette çok hızlı bir şekilde devam ediyor.

Tez firması seçerken neye dikkat ediliyor?

Tez firmaları seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar olduğunu belirttik çünkü buradaki Pazar payı büyük dolayısıyla da her firma kendisine göre kampanyalar, indirimler ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek iyileştirmeler sunabiliyor. Örneğin yazılan tezin garantili olması dikkat edilecek olan en önemli konuların başında geliyor. Bir tezin özgünlüğü çok önemli dolayısıyla yazdığınız yada yazılan tezin başka bir yerden alıntı olmaması gerekiyor. bunun içinde tez hizmetini veren firmanın size garanti vermesi önemli. Bu şirketlere il gittiğiniz de size sorulan ilk soru tezin konusu oluyor çünkü bazı tez konuları var ki onlar profesyonel destek olmadan yazılması mümkün olmayabiliyor. Bunun içinde size destek verebiliyorlar. Hatta bazı tez ofisleri var ki tezin konusu zorlayacak ise hiç kabul etmiyorlar bile. Bunu genelde bireysel anlamda tez yazan kişiler sıklıkla yapıyorlar. Şirketler ise genelde ücretlerini daha yüksek sunuyorlar.

Tezlerin fiyatı konularına göre değişebiliyor kabaca bir bakarsak burada maliyet yönünden bir tezin sayfa başı fiyatı 25 TL ile 35 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bazı tez hazırlama merkezi  ise tezin konusuna göre paket fiyat sunuyorlar.  Kısacası en basit bir tez 2 bin TL’den başlayarak yukarıda da belirttiğimiz gibi 20 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Tez yazdırma şirketlerinin bünyesinde birçok ekip çalışıyor. Yani bu şirketlerde akademisyenler, öğretmenler ve doktora öğrencileri var. Bu şirketler ise İstanbul tez yazdırma merkezi, Ankara tez yazdırma merkezi, İzmir tez yazdırma merkezi şeklinde sıralanıp neredeyse Türkiye’nin her ilinde kendilerini gösterebiliyorlar. Örneğin tez yazdırma hizmeti Ankara’dan alınmak isteniyorsa şirket İstanbul’da da olsa farketmiyor. İnternet üzerinden yapılan görüşmeler neticesinde gerekli olan tüm bilgiler alındıktan sonra yazım işlemine başlanabiliyor. Ancak aynı şehirde olanlarda ise birebir görüşme imkanınız da var. Bunun içinde tez yazdırma ofisine gidebiliyorsunuz.

Bazı Tezler Çalıntı Olabiliyor.

Tezler de aslında sorunun en büyüğü bazı firmaların tezleri yazarken çalıntı yapmaları. Yani her firmadan bu hizmeti istediğiniz gibi güvenli bir şekilde alamıyorsunuz. Yukarı da daha öncesinde belirttiğimiz gibi tezin çalıntı olduğu tespit edilirse hemen iptal ediliyor ve cezası da ağır. Bunun içinde tezin yazımından ziyade yazan şirketin güvenilir olması. Bunun içinde öğrencinin başvurduğu yöntem firmanın referanslarına bakmak oluyor. Yani internette her ne kadar bilgi arayışında bulunuyor olsak da bir şirket hakkında olumlu ya da olumsuz eleştirilere ulaşabilmek de çok basit. İnternet üzerinden şirketi sorgulayarak geçmişteki yaptığı işler hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Ya da bir firmaya daha önceden tez yazdırmış ve sıkıntısız bir şekilde teslim almış olan kişilerden yardım alınabiliyor. Firmalar tez yazmanın aslında çok uğraştırıcı bir süreç olduğunun farkında bunun içinde konuyu bütünüyle araştırmak ve yeni fikirler ortaya çıkarmak yerine bir başka tezi alarak çalıntın tezi öğrencilere sunabiliyorlar bu da ciddi anlamda bir intihal sorunu. Eğer ki bir konu hakkında araştırmadan sonuç belirtecekseniz mutlaka bu sonucun kaynağını da belirtmek d

 

urumundasınız aksi durumda bu bir intihal demektir.

2016 yılında Boğaziçi Üniversite bu konuda bir açıklama yapmış ve yüksek lisans ile doktora tezlerinin yaklaşık olarak % 34’ünde bu sorunun tespit edildiğini açıklamıştı. Bu bir anlamda bilim hırsızlığı demek olacaktır. Türkiye’de üniversitelerde yazılan tezlerin büyük bir bölümünde intihal sorunu var dolayısıyla bu sorunun önüne geçebilmek içinde çeşitli programlardan destekler alınıyor. Üniversiteler bu programları kullanarak tezdeki intihal durumunu da çok hızlı bir şekilde tespit edebiliyorlar. Profesyonel anlamda hizmet veren tez danışmanlık firmaları ise bu intihal programlarını kullanarak tezin başarı durumunu yani özgünlüğünü de teslim öncesinde test ediyorlar. Hatta öğrencilerin tez firması seçerken intihal raporu sunup sunmadıklarına da dikkat edildiği biliniyor.

Üniversitelerde farkında

Üniversite öğrencilerinin tezlerini para ödeyerek yazdırdıkları yeni değil Üniversiteler yıllar öncesinden beri bu konunun farkındalar ancak son dönemlerde özellikle de dijital dünyanın çok fazla hayatımıza girmiş olması bu hizmeti alan öğrenci sayısının da çoğalmasına neden oldu. Hatta üniversitelerin bu konuda haberdar olduğu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ a bir toplantı anında sorulmuştu. Bakan Yılmaz ise yaptığı açıklamada öğrenciler eğer ki bu şekilde bir çözüm bulmuşlarda bu aslında bir anlamda onların kendilerine ettikleri bir kötülük bir başkasına yapılmış değil.  Bugün birçok üniversitede tez danışmanlığı yapan akademik hocalar var ve onlar da bu durumun farkındalar.  Bu tez yazan firmalar o kadar profesyonel işler çıkarabiliyorlar ki akademisyenlerinde bu tezleri bir başkasına yazdırıldığı yani kopya olup olmadığını da anlayamıyorlar. Öğrenci belirli dönemlerde tez merkezlerinden almış olduğu notları hocasına göstererek durum tespiti yapılmasını istiyor dolayısıyla akademisyen öğrencinin tezi yazmadığından da şüphe etmiyor. Hatta tezde herhangi bir yanlışlık durumu varsa akademisyen hoca buraların düzeltilmesini istiyor öğrenci de tez danışmanlık ofislerine buraların yeniden yazılması konusunda uyarıda bulunuyor. Buradan sonra ise öğrenci için aslında risk başlamış oluyor çünkü tez danışmanlığı firması bu tezdeki düzeltmeleri kabul etmiyor ya da öğrenci tekrar aynı kişiyle irtibata geçemiyor. Öğrencinin burada kendi planlamasında yaptığı şey ise doğru bir tez yazım firması bulabilmek bunun içinde tercih edilen yöntem kurumsal tez danışmanlık firmaları oluyor.  Akademik tez danışmanlık ya da tez danışmanlığı firması olarak bugün hizmet eden bir çok firma var ve son dönemlerde sektörün ciddi bir Pazar haline dönüşmüş olması da buradaki patlamayı çoğaltmış durumda.

Tez yazım ücretleri

Akademik dünyada eğitim oldukça zor bunun içinde planlı gitmek ve bazı şeylerden de fedakârlık yapmak gerekiyor. Dolayısıyla hocalarınız size tez için bir konu belirlemişse bu durumda bu konunun araştırılması yorumlanması ve yazılması uzun bir süreç alıyor. Öğrencinin tez yazım hocalarını tercih etmesinin en büyük nedeni ise bu süre içerisinde kendisini sosyal hayattan kopmuş hissetmesi ki maalesef de bu böyle oluyor. Dolayısıyla öğrenci hem dersleri, hem sosyal hayatı hem de tezi aynı anda yetiştiremediğinden bu hizmeti almayı kendisinde bir zorunluluk olarak hissediyor. İşte bu nokta da tez yazım merkezleri ya da diğer bir adıyla tez danışmanlık firmaları isimleri her ne kadar farklı olsa da yaptıkları iş aynı olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan iş ücret karşılığında tez yazımı, ödev yazımı ve proje hazırlanması.

Tez yazım sektörünün bu kadar hızlı büyümesindeki faktörlerden birisi de sürekli olarak özel üniversitelerin sayısının da artması. Dolayısıyla bir öğrencinin mezun olabilmesi için tez yazmasının zorunlu olduğu ülkemizde öğrenci bu açığını da ancak bu şekilde kapatabiliyor. Dolayısıyla özel üniversiteler açılmaya devam ettikçe bu sektörde her geçen gün büyümeye devam ediyor. Olaya şu şekilde de bakılabilir. Özel üniversitelerin etrafına baktığınızda büyük bir çoğunluğun kırtasiye ve fotokopi merkezlerinden oluştuğunu görebilirsiniz dolayısıyla buralar bu işin merkezi konumunda görünüyor ancak eskiden internetten bu kadar faydalanılmazken buralar çok daha fazla sektörün içinde oluyor üstelikte tekel onların elinde olduğu içinde öğrenciden istedikleri ücretleri alabiliyorlardı. Ancak günümüzde internet üzerinden de hizmet veren firmalar oluşmaya başladıkça buradaki rekabette tez yazım ücretlerini düşürmüş durumda. Artık her öğrenci kendi tezini bu firmalara yazdırtabilecek konuma gelmiş durumda. Hatta bu firmaların kredi kartına taksitlendirme yapabilmeleri de internet üzerinden yazımların daha fazla olmasını da sağlamış durumda.

İnternet üzerinden herhangi bir tez yazım sitesine bir eposta gönderdiğiniz de yaklaşık olarak en geç 1 saat çerisinde dönüş sağlıyorsunuz. Görüşmeler ilk etapta eposta ya da telefon yoluyla oluyor ve aşama aşama bu şekilde devam ediyor. Mutlaka bir görüşme olacaksa tezin en son aşamasında görüşme gerçekleştirilebiliyor.

Tez Yazım Sektöründe Akademisyenler de Var

Tez yazım işlemi öncesinde öğrenciyle irtibata geçilme aşamasında istenilen tezin konusu soruluyor. Çünkü tez yazım işlemini de gerçekleştiren yine bir akademisyen dolayısıyla burada tezin konusuna göre akademisyenler tercih ediliyor. Tez danışmanlık firmaları bünyelerinde akademisyen hocalardan oluşan bir topluluğa yer veriyor ve bu aslında rakip firmalar arasında en iyisi olabilmek içinde şart. Dolayısıyla ne kadar çok akademisyen barındırırsanız alacağınız tez sayısı o kadar fazla olabileceği gibi konu sayısını da o kadar geniş tutabiliyorsunuz. Akademisyenlerin seçilmesinin en büyük özelliği ise bu hocaların tez yazımına hakim oldukları ve de onların birikimleri. Çünkü sıradan bir üniversite mezunu ya da öğrencinin tez yazımı ile akademisyenin tez yazımı arasında dağlar kadar fark var. Sonuç mutlaka hatasız olmak zorunda çünkü tezin geri dönmesi demek sürecin daha fazla uzaması ve kazanılan paranın daha az olması. Yeni bir tezin başlaması için elindeki tezin mutlaka söz verildiği zamanda ya da zamandan önce bitirilmesi gerekiyor. Kurumsal firmalar genelde söz verilen tarihte tezi yetiştiriyorlar ancak bireysel anlamda bu işi yapmaya çalışanların bu konuda hep bir mazeretleri de oluyor.

Bir tezin yazım süresi öğrenci göz önünde bulundurulduğunda 2-3 ayı buluyor. Dolayısıyla bu süre öğrenci gözüyle bakıldığında büyük bir kayıp ve bu kaybın da bir şekilde telafi edilmesi gerekiyor. Ancak tez yazım firmalarından bu hizmetin alınması halinde süre daha da kısa oluyor. Üstelik burada sürenin ne kadar kısa olduğunun da önemi yok öğrenci için önemli olan tezin zamanın da ve düzgün yazılabilmesi.

TEZ YAZIM FİYATINI NELER BELİRLİYOR?

Bir tez danışmanlık firmasına tez yazdırılacaksa fiyatı belirleyen bazı faktörler var örneğin konusu ve kapsamı ya da lisans, yüksek lisans, doktora tezi gibi. Burada bir fiyattan söz edecek olursak tezlerin fiyatları ise aşağı yukarı şu şekilde oluyor.

  • Lisans için sayfa başı 15 TL, – ortalama ise 2-3 bin TL
  • Yüksek lisans için sayfa başı 30 TL – ortalama ise 3-100 Bin TL
  • Doktora ve doçentlik tezlerinde ise 5-20 bin TL gibi bir rakam söz konusu.

Sanıyorum ki bu firmaların neden bu kadar çoğaldığı ve hizmet kalitelerini sürekli olarak artırmaya çalıştıklarını aldıkları ücretleri gördüğünüz zaman anlayabiliyorsunuz.

Tez ücretlerini etkileyen faktörlerden bir tanesi de yapılacak çalışmanın türü. Bu bazen anket çalışması yönünde oluyor bazen de yabancı kaynak kullanımı dolayısıyla burada çeviri hizmeti de gerekli. Sözel tezler sayısal tezlere göre biraz daha uygun fiyatta.

ÖĞRENCİ KURUMSAL FİRMALARA GÜVENİYOR

Tez yazımı ile ilgili olarak genelde tercih edilen sektörlerden birisi de çeviri merkezleri. Çünkü çeviri merkezlerinin işleri yalnızca tez yazımı değil aynı zamanda İngilizce çeviri hizmeti de sağladıklarından dolayı öğrenciler buraya çok kolay erişim sağlayabiliyorlar.

Profesyonel Destek Almak Önemli

Tezin birçok türünün olduğunu söyledik lisans, yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve daha bir çoğu bu sürece adapte olunmak da kolay değil. Bu sistem içerisinde başarı elde etmek istiyorsanız profesyonel destek mutlaka almalısınız bunun içinde gerekirse İngilizce çeviri büroları, Osmanlıca çeviri büroları gibi her alandan destek almanız gerekiyor.  tez kişisel anlamda öğrencinin nasıl bir süreç yürütmesi gerektiğini de bilememesine neden oluyor dolayısıyla uygun kaynakları bulamayan öğrenci daha doğrusu nasıl bulabileceğini bilemeyen öğrenci yazmayı ve araştırmayı da çok fazla sevmiyorsa bu durumda bu hizmeti almamak içinde önünde herhangi bir neden göremiyor. Üstelik öğrencinin daha sonrasında da yaşayacağı sorunlarla ilgili profesyonel bir destek alması şart oluyor. Üniversitelerde bu işi üstlenen akademisyenler var ancak onlarla görüşebilmekte tez yazdırmaktan çok daha rahat değil. Yani muhatabınızın bile olmadığı bir alanda tez yazdırmak size işin en kolayı geliyor.

İngilizce bir tez hazırlayacaksanız burada başvuracağınız büro size İngilizce tercüme fiyatları konusunda detaylı bilgileri teze başlamadan önce veriyor ve anlaşma sağlanırsa hizmet hemen başlatılıyor. Özellikle de Osmanlıca tezlerde yardım almak kaçınılmaz oluyor. Çünkü Osmanlıca çeviri yapabilecek bilginiz olmayabiliyor. Osmanlıca çeviri fiyatları da yine sektörde konusuna göre değişiklik gösterebiliyor. Tez hizmeti Ankara ve tez hizmeti İstanbul gibi büyük şehirlerde bir hayli fazla tercih ediliyor.

250 BİN KİŞİLİK SEKTÖR

Yeni şafak gazetesinde yer alan bir haber’ e göre tez eğer ki İngilizce çeviri şeklinde yazılıyorsa bu durumda fiyat neredeyse 3 katı daha yükseliyor. Bu da ciddi bir bütçe demek yani on sayfalık bir çeviri yaptırdığınız zaman 20 ila 30 TL arasında bir fiyatla yazdırabiliyorsunuz. Bu da öğrencilerin ucuz çeviri fiyatları konusundaki arayışlarını öne çıkarıyor. Çevirilerde fiyatları son olarak belirleyen faktör ise tezin konusu, teslim zamanı gibi diğer detaylar oluyor. Üniversitelerin öğrencileri bu şekilde zorlu bir sürece sokması tez ve çeviri piyasasını hareketlendirmeye devam ettirecek.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki üniversitede akademik kariyerinizi tam yapmak istiyorsanız tez yazım aşamasını başarıyla tamamlamak durumundasınız. Tezin de %100 özgün ve kaliteli olmak zorunda olduğu için bu uzun ve meşakkatli süreçte profesyonel bir destek almak gerekli. Her ne kadar hem eğitimi sürdürmek hem de bilimsel bir tez hazırlamak kolay olmasa da bunun için kaliteli tez danışmanlık hizmeti almak kaçınılmaz gibi görünüyor.