TEZ YAZIMINDA BAŞLIĞIN ÖNEMİ NEDİR?

Tez yazmak üniversite öğrencilerinin en çok emek harcadıkları işlemlerden bir tanesi olmak ile birlikte, tez yazarken kullanılan kelimelerden yönteme kadar birçok aşama önem taşımaktadır. Bu noktada tez hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin, böyle bir içerik üretmeleri oldukça fazla zor olduğu gibi aynı zamanda bireylerin tez yazarken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar da yer almaktadır. Tez yazım kuralları hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin, böyle bir proje yazarken zorlanabilecekleri gibi aynı zamanda başlık seçimine de önem göstermeleri, projelerinin daha başarılı olmasını destekleyebilmektedir.

İLGİ ÇEKİCİ OLMASI ÖNEMLİ

Tez yazımında başlık oldukça fazla önemli olmak ile birlikte, tezin albenisini arttıran en önemli unsurlardan bir tanesinin başlık olduğu bilinmektedir. Bu noktada tez yazarken başlık seçiminin ilgi çekici olması büyük önem taşımaktadır. Başlıklar, tez hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin kolaylıkla ilgisini çekebilecek içerikler olması nedeniyle başlık seçiminde dikkatli olunması son derece önemlidir. Tez başlık seçimi konusunda bireylerin acelesi davranmadan detaylı olarak incelemesinde ve en iyi başlığı bulmak adına kendine zaman tanımalarında önem bulunmaktadır. Aksi takdirde sıradan bir araştırma sonucunda belirlenen başlık, tezin popülaritesinin sönmesine neden olabilmek ile aynı zamanda okunmasının da önüne geçebilmektedir. Unutulmamalıdır ki başlık tüm yazılarda, en dikkat çekici noktalardan bir tanesidir.

NE UZUN NE KISA OLUŞTURULMALI

Tez yazımında başlık ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise başlığın uzunluğu ya da kısalığıdır. Tez yazarken bireyler başlık konusuna dikkat etmemek ile birlikte aynı zamanda başlığı uzun ya da kısa rastgele oluşturabilmekte ve bu durum ise tezin özensiz gözükmesine neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmaması adına tezin içeriğine uygun olarak en kararın başlığın seçilmesi önemlidir. Genel olarak en fazla 10 kelimeden meydana gelmesi gereken başlıklar, daha uzun ya da kısa olduğu takdirde bireyleri sıkabilmekte ve tez yazım kurallarına uyum sağlayamayabilmektedir. Tez kaç punto yazılır noktasında da başlık ile uyumlu olması gereken puntolar, genel olarak başlıklarda 16 puntoyu geçmemelidir.

TEZİN OKUNMASI ADINA BAŞLIĞA DİKKAT

Tez projeleri oluşturulurken, başlığın önemini vurgulamak adına yapılan araştırmalar sonucunda, tezin okunabilmesi adına başlığın önemine dikkat çekilmektedir. Bireyler ya da akademisyenler, başlığı ne kadar dikkat çekici görürlerse eğer içeriği de okuma istekleri o oranda artmaktadır. Bu noktada bireylerin tez konularını hazırlarken, başlık seçimi noktasında daha titiz davranmaları önem taşımaktadır. Başlığın ilgi ve dikkat çekici olmasının yanı sıra bireylerin dikkatini çekebilmesi adına özenilmiş olması da son derece önemlidir. Bu noktada bireylerin tez başlığı oluştururken bir uzmandan da yardım almaları son derece önemlidir. Aksi takdirde tez yüksek bir puan alamayacağı gibi konuyu da tam olarak özetleyememektedir.

 

KONUYU TAM OLARAK ÖZETLEMELİ

Tez yazıları oluşturulurken başlıkta dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise konuyu tam olarak özetliyor olmasıdır. Başlıkların en önemli özelliklerinden bir tanesinin konuyu ne kadar özetlediğidir. Belirtilen içerikler akademik içerikler olduğu için başlığın konuyu özetler nitelikte olması daha da önem taşımaktadır. Bu noktada bilgi sahibi olmayan bireylerin tez yazım kurallarını da dikkate aldıktan sonra başlığın konuyu özetler nitelikte olmasına dikkat etmelerinde fayda bulunmaktadır. Tez yazı tipi ve boyutu aşamaları da başlık oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan olması ile birlikte bir bütün halde güzel olmasına önem gösterilmelidir.