TEZ YAZIM KLAVUZU NEDİR?

Tez yazmak, öğrencilerin korkulu rüyasından bir tanesi olmak ile birlikte özellikle akademik hayatlarını tamamlamak isteyen bireyler adına bir zorunluluk halini almış durumdadır. Bu noktada tez yazmak isteyen bireylerin ve öğrencilerin, uygulaması gereken birbirinden farklı yöntem bulunmak ile birlikte aynı zamanda kendilerini daha da bilinçlendirebilmek adına tez yazım kılavuzları oluşturulmaktadır. Tez yazım kuralları olarak da belirtilebilen kılavuzlar, bireylerin tez yazma sürecinde rahat hareket etmelerine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda tezlerini hata yapmadan en eksiksiz şekilde tamamlamalarını da desteklemektedir.

TEZ YAZIM AŞAMASINDA OLDUKÇA YARARLI

Tez yazma kılavuzu, en genel tanımı ile birlikte, tez yazmak adına oluşturulan kurallar şeklinde de bilinebilmektedir. Tez sanıldığı kadar basit bir proje olmamak ile birlikte bireylerin öğretim hayatlarını sorunsuz bir şekilde tamamlamaları adına mutlaka tamamlamaları gereken bir işlem olarak da bilinmektedir. Bu noktada tez yazma aşamasında uygulanması gereken yöntemlerin öğrenilmesi noktasında yardımcı olan tez yazım kılavuzu, genel olarak tez aşamasında bir destek almayacak öğrenciler tarafından kullanılmak ile birlikte iyi ve kaliteli bir tez içeriği çıkarılabilmesi adına oldukça önemlidir. Bu noktada tez yazma aşamasında zorlanan bireylerin, tez yazma kılavuzu edinerek, işlemlerini o şekilde yönlendirmelerinde ve kılavuza bağlı hareket etmelerinde fayda bulunmaktadır.

HER ÜNİVERSİTENİN FARKLI KILAVUZU BULUNMAKTA

Tez yazma kılavuzları, öğrencilerin üniversite enstitüsüne en iyi şekilde projelerini sunulabilmesi adına farklı içeriklerde oluşturulmak ile birlikte her üniversite kendi öğrencileri adına farklı bir kılavuz türü hazırlamaktadır. Belirtilen kılavuzların üniversitelere göre farklılık göstermesinin nedenleri arasında, her üniversitenin farklı bir eğitim türü olduğu gösterilebilmektedir. Bu noktada üniversitelerin tez kılavuzları incelendiğinde çok farklılıklar olduğu görülmese de yine de bireylerin tez projelerini en iyi şekilde teslim etmeleri adına üniversite tez kılavuzlarına uymalarında fayda bulunmaktadır. Bu noktada üniversitelerin tez kılavuzları, hocaların istedikleri içerikleri de içerisinde barındırdığı için projelerin başarılı olmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda tez kılavuzları, tezlerin nasıl oluşturulacağına dair tüm detaylı bilgileri içerisinde barındırdığı için yol gösterici olarak bilinmektedir.

GENEL OLARAK STANDART KURALLAR BELİRLENMEKTE

Tez kılavuzu nedir diye merak eden bireyler adına tez yazmak adına gerekli kurallar olduğundan yukarıda da bahsedilmiştir. Bu noktada tez yazım kılavuzu nedir diye merak eden bireylerin ya da öğrencilerin, kendi üniversitelerine ait kılavuzlarını incelemelerinde fayda bulunmaktadır. Genel olarak standart kuralların oluşturulduğu tez yazım kılavuzlarında, bireylerin tez yazma konusunda daha profesyonel bir hal almaları adına birbirinden farklı içeriklere ve tez yazım aşamalarına yer verilmektedir. Konu ile hiç ilgisi olmayan ve tez yazmakta zorlanan bireylerin bile kolaylıkla öğrenebileceği tez yazma kılavuzu, aynı zamanda tez içerisinde kullanılması gereken terim ve açıklamaları da detaylı olarak belirtmektedir.

KISALTMALAR VE TANIMLARA DAİR GENEL BİLGİLER

Yazma kılavuzu olarak da adlandırılan tez yazma kuralları içerisinde genel olarak kısaltmalar ve tanımlar bulunmaktadır. Bireylerin tez yazım kurallarına dair bilmedikleri kısaltmalar, içerikler ve açıklamaların yer aldığı kılavuz bu sayede bireylerin akademik dillere dair bilgi sahibi olmalarını da desteklemektedir. Tez yazma konusunu gözünde büyüten ve tez yazmanın kuralları hakkında bilgi sahibi olduklarını düşünmeyen bireylerin, bu tarz bir kılavuzdan yardım alması, tez konularının ve aşamalarının da daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilmektedir. Bu noktada bireylerin kendi üniversitelerine dair tez yazma kılavuzlarına dikkat etmeleri gerektiği gibi aynı zamanda genel tez yazma kurallarından da haberdar olmalarında fayda bulunmaktadır. Tez yazma uzun ve zorlu bir süreci ifade ettiği için destek almak önemlidir.