Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bize Yazın

bilgi@tezyazdirma.com

Bizi Arayın

0530 918 52 06

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Tez Savunması Nasıl Yapılır?

tez savunması nasıl yapılır
Oyla

Hangi seviyede olursa olsun tezini bitiren öğrenciler tarafından en çok merak edilen konuların başında tez savunması nasıl yapılır sorusudur. Doktora ve yüksek lisans eğitim programları için öğrencilerden son derece kapsamlı bir tez projesi hazırlaması talep edilir. Gerekli çalışmaların profesyonel bir şekilde tamamlanmasının ardından ise ödevinizi jüriye sunmanız gerekir. Bu jüriye danışman hocanız başkanlık eder. Aynı zamanda birçok öğrenci sunum aşamasından fazlasıyla çekinir. Tez savunması nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıtın önemi ise fazlasıyla büyüktür. Eğer doğru bir sunum gerçekleştirebilirseniz, herhangi bir sorun yaşama olasılığınız direkt olarak ortadan kalkar.

Öncelikle projenizin hazırlanma safhasında uzman bir ekipten destek almanız gerektiğini belirtmeliyiz. Ödevinizle seçtiğiniz konuyu kapsamlı bir şekilde ele almanız için alanında uzman danışmanların katkısı son derece önemlidir. Aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuz çalışma süresine sahip olabilmeniz için de kusursuz bir çalışma yapılması şarttır. Bu sayede savunmanızı beklediğinizin çok üzerinde yapmanız ciddi oranda kolaylaşır.

Savunma tarihiyle birlikte jürinin belli olmasının ardından ödevinizin birer kopyası tüm üyelere dağıtılır. Üyeler, kapsamlı bir inceleme eşliğinde değerlendirme yapar ve sunumunuz için bilgili bir şekilde hazır olur. Savunma günü geldiğinde büyük bir toplantı odasında gerçekleştirilecek sunum için jüri ve diğer dinleyiciler hazır bulunur. Bu noktada projenizi ana hatlarıyla anlatmanız istenir. Daha sonra ise jüri, konunuzla alakalı tarafınıza sorular sorar ve sizi dışarıya alır. Dışarı çıkmanızın ardından jüri kendi arasında görüşür ve çalışmanızla ilgili kararını verir. Kararın verilmesiyle tekrar salona davet edilirsiniz ve nihai sonucu öğrenirsiniz. Tez savunması nasıl yapılır konusuyla ilgili içeriğimizdeki detaylara dikkat ederek başarınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Savunma Öncesi

Projenizin detaylarını rahatlıkla gözler önüne sermek için savunma öncesi titiz bir hazırlık yapmanız çok önemlidir. Çalışmanızı inceleyerek salona gelecek olan jüri üyelerine uzmanlığınızı net biçimde göstermek için dosyanızdaki bölümlerinin tamamına hâkim olmalısınız. Aynı zamanda jüri üyeleri için derinlik ve etkinin her zaman ön planda olacağını unutmamalısınız. Diğer yandan savunma süresine de çok dikkat etmelisiniz. Gereğinden çok kısa veya uzun süre devam eden savunma, maalesef başarınızı göstermenizi engelleyebilir. Hatta genel olarak bu durum, puan kaybetmenize neden olabilecek kritik noktalardan biridir.

Tez Savunması Nasıl Yapılır?

Merakınızın giderilmesi için yukarıda belirttiğimiz detaylara uyarak hazırlığa başlamalısınız. Savunmanızda yararlanacağınız slaytları bu doğrultuda hazırlarsanız, yüksek puan alma olasılığınızı fazlasıyla güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda projenizin özgün yanlarını ve ayrıcalıklı olmasını sağlayan detayları net şekilde ifade etmeniz için slaytlarınızda aşağıdaki konuları vurgulamayı ihmal etmemelisiniz:

 • Çalışmanızın ana hatlarını oluşturan araştırma sorusunun ne olduğu
 • Hipotezlerinizin oluşmasını sağlayan bu sorunun neden önem arz ettiği
 • Çalışmanızın sonucunda elde ettiğiniz sonuçların neler olduğu

Slaytınızı oluştururken yukarıdaki konuları her zaman öncelikli olarak değerlendirmeli ve bu yönde çalışmayı sürdürmelisiniz. Bunun yanı sıra süreyi iyi bir şekilde ayarlamanız gerektiğini de unutmamanız gerekiyor. Laf kalabalığı ve gereksiz ayrıntılardan uzak durarak, ortalama 45 dakikalık bir slayt hazırlamalısınız. Aynı şekilde en fazla 30 adet slaytınız olmalıdır. Bununla birlikte olası sorulara karşı hazırlıklı olmak için yedek slaytlarınızın da bulunması fark yaratmanızı kolaylaştırır.

tez savunması nasıl yapılır
tez savunması nasıl yapılır

Savunma Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Savunma esnasında nelere dikkat edilmesi konusuna geçmeden önce tez hazırlama ve daha sonra savunma için hazırlık sürecinizin son bölümünde göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktaya değinmeliyiz. Savunmadan bir gün önce tam olarak hazırladığınız sunumu, baştan sona prova etmelisiniz. Eğer imkân varsa sunumunuzu danışmanınızın karşısında yapmanız, çok daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda sunumu birkaç kez tekrar etmeniz, doğal olarak özgüveninizi de yükseltecektir. Bununla beraber savunma günü için spor kıyafetlerden ve özensiz bir izlenim oluşmasına neden olabilecek davranışlardan kaçınmanız çok önemlidir. Resmi ve sade kıyafet hazırlığınızı da mutlaka önceden tamamlamalısınız.

Tez savunması nasıl yapılır noktasında dikkat etmeniz gerekenlere hassasiyet göstererek başarınızı karşı tarafa gösterebilirsiniz. Ön planda tutmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanır:

 • Sunumunuzun başlamasına az bir süre kala elektronik düzenekleri ve salonu kontrol etmelisiniz.
 • Teknik aksaklıklar tespit etmeniz durumunda savunma saati gelene kadar çözüm bulmalısınız.
 • Sunum zamanınızdan en az 15 dakika önce salonda hazır olmalısınız. Bu sayede son hazırlıklarınızı yaparken aynı zamanda gelenleri de karşılamış olursunuz.
 • Jüri, vakit geldiğinde salona giriş yapar ve bu noktada danışmanınız söz alarak giriş konuşması gerçekleştirir.
 • Söz sırası size geldiğinde ilk olarak dinleyici ve jüriye hoş geldiniz demelisiniz.
 • Konunuzun neyle ilgili olduğunu ve projenizi kimle çalıştığınızı içeren kısa bir konuşma yapmalısınız. Direkt olarak slaytı başlatıp konuya geçmeniz, olumsuz etki bırakacaktır.
 • Sunumunuzda sade bir Türkçe kullanmalısınız.
 • Anlaşılması güç ve çok uzun cümlelerden uzak durmanız gerekir.
 • Sesinizi gereksiz anlarda yükseltip alçaltmaktan kaçınmalısınız.
 • Sabit ve sıkıcı bir ses tonuyla slaytları öylesine okumanız da doğru değildir.
 • Yüzünüzde gergin bir ifade olmamalı ve aceleci tavırlar sergilememelisiniz.

Sunumu tamamlamanızın ardından hem jüri üyelerine hem de dinleyicilere teşekkür etmelisiniz. Daha sonra sözü bıraktığınız jüriden gelen sorulara anlaşılır ve açık yanıtlar vermelisiniz. Bu aşamada cevabını bilmediğiniz bir soruyla karşılaşırsanız, kesinlikle gereksiz anlatımlara girişmemelisiniz. Konuyu gözden kaçırdığınızı ve aynı zamanda ilk fırsatta inceleme yapacağınızı açıkça belirtmeniz çok önemlidir. Ayrıca baştan sona jüriye karşı anlayışlı ve kibar olmayı ihmal etmemeli ve gergin yaklaşımlardan uzak durmalısınız.

Her Zaman Düzeltmek İçin Fırsat Vardır!

Tez savunması nasıl yapılır konusu hakkında paylaştıklarımızın yanı sıra jürinin sizden her detay hakkında bilgi sahibi olmanızı beklemediğini belirtmeliyiz. Konunuza her ne kadar yüksek oranda hâkim olsanız bile jüri üyeleri farklı bir nokta ile ilgili soru yöneltebilir. Sorulara cevap vermediğiniz zaman, kesinlikle yetersiz olduğunuzu düşünmemelisiniz. Söylenenleri yol gösterici ve yapıcı eleştiriler olarak ele almanız son derece önemlidir. Bu aşamada her zaman düzeltmek için fırsat vardır şeklinde düşünerek çalışmaya devam etmelisiniz.

Lisansüstü projelerinizi hayata geçirirken alanında uzmanlığa sahip kadromuzdan yardım alırsanız, elde edeceğiniz başarıların çok daha kolay biçimde artacağından emin olabilirsiniz. Sınırsız kaynak erişimi imkânı ve profesyonel çalışma prensibimiz sayesinde jürinin karşısına çok daha donanımlı bir şekilde çıkabilirsiniz.

Eğitim programınıza göre düzenlenen içerikler ve savunmanıza çalışmanız için bir hayli kolaylık sağlayacak tekniklerimizden mutlaka faydalanmalısınız. Bütçe dostu fiyat tekliflerimiz ve son derece kaliteli uygulamalarımızı keşfetmek içinse bize ulaşmanız yeterlidir. Böylelikle tez savunması nasıl yapılır sorusu ve diğer konular hakkında tüm ayrıntıları siz de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Tez yazdırma konusunda destek ihtiyacınız olması durumunda bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.