Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bize Yazın

bilgi@tezyazdirma.com

Bizi Arayın

0530 918 52 06

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Tez Özeti Nasıl Yazılmalıdır?

tez hazırlama
Oyla

Tez günümüzde öğrencilerin, en çok önem verdikleri noktalardan bir tanesi olmak ile birlikte lisans eğitimlerini ya da yüksek lisans eğitimlerini tamamlarken bireylerin yapmaları gereken zorunlu ödevlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu noktada tez yazma işlemi, zorlu ve ayrıntı gerektiren bir işlem olmak ile birlikte tez yazarken özet yazılması da ayrıca dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bitirme tezi özeti, en az tezin tamamı kadar önemli olduğu için, bireylerin özet yazmadan önce iyi bir araştırma yapmaları ve tez konularına detaylı olarak hakim olmalarında fayda bulunmaktadır.

 

KONU HAKKINDA BİLGİ İÇERMELİDİR

Tez özeti yazılırken, en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi konu ile alakalı olması gerekliliğidir. Genel olarak öğrenciler, tez yazarken özet kısmını çok fazla ciddiye almamakta, kısa ve hızlı bir şekilde yazıp geçmeye özen göstermektedir. Ancak tezlerde yer alan özet kısmı, tezi merak edip okumak isteyen bireylerin ilk göz atacakları yerler olarak dikkat çekmektedir. Bu noktada bireylerin tez oluştururken öncelikli olarak özet kısmına önem vermeleri gerekmektedir. Tez özeti yazarken bireylerin, konu ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmaları gerekmek ile birlikte aynı zamanda proje tamamen bittiğinde konuya dair en iyi çıkarımı yapabilmek adına özet yazmak faydalı olacaktır.

SIKICI YA DA UZATILMIŞ OLMAMALIDIR

Tez projelerinde özetler oluşturulurken, sıkıcı olmamasına ve kaliteli olarak oluşturulmasına dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Özet kısımları genel olarak kaliteli bir makale de kısa tutulmakta ve bu durum ise tezi okuyan bireylerin sıkılmamasına, tezin içeriğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu noktada bireyler ve öğrenciler de tez aşamasında özet kısımlarını yazarken, içeriklerini kısa tutmaya özen göstermelidirler. Aksi takdirde özet kısmının uzun olması, gereksiz kelime tekrarını ve beraberinde bireylerin tezden soğumasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda özet kısmının uzun olması, gereksiz kelime tekrarlarına neden olacağı için projenin kalitesiz ve özensiz gözükmesine de neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmaması adına özet kısmının yarım paragrafı geçmemesinde fayda bulunmaktadır.

ÖZGÜN VE AÇIKLAYICI CÜMLELER KULLANILMALI

Tez yazarken özet kısmı oluşturulması aşamasında bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise, özgün ve açıklayıcı cümlelerin kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özetler, genel olarak projeyi özetleyen nitelikte yazılar oldukları için, özet kısmında çok fazla terim kullanılması ya da konu ile ilgili akademik dile yer verilmesi, bireylerin yazıyı okurken anlamamasına ve bu nedenle de tezin anlaşılmamasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmak, makaleyi okuyanları rahatsız ettiği kadar projenin sunulduğu hocaları da rahatsız edebilmektedir. Bu noktada tezin geçersiz olmaması ya da başarısız olmaması adına özet kısmında, açık ve anlaşılır kelimelerin kullanılması, tez özeti nasıl yazılmalıdır noktasında bireylerin aydınlatılmasını da destekleyebilmektedir.

ANAHTAR KELİME KULLANIMI ÖNEMLİ

Tez yazarken özet kısmında, anahtar kelimelerin kullanılması da büyük önem taşımaktadır. Anahtar kelimeler, makalelerin tanınırlığını arttırmak ile birlikte aynı zamanda internetteki arama motorlarında da daha fazla tıklanıyor olmasını desteklemektedir. Bu noktada bireylerin özet kısmında, konularına ve projelerine ilişkin bol bol anahtar kelimeleri kullanmaları, yazılarının daha fazla alanda yayınlanmasını destekleyebilmektedir. Abstract nedir noktasında özet olarak da Türkçeye çevrilebilen kelime, tez projelerinin ana merkezlerinden bir tanesini oluşturmak ile birlikte aynı zamanda tezin kaliteli olması adına tüm projenin özetlendiği önemli alanlar olarak da bilinmektedir. Öğrencilerin tez aşamasındayken, özet yazılarına ve nasıl yazılması gerektiğine dikkat etmeleri son derece önemlidir.