Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bize Yazın

bilgi@tezyazdirma.com

Bizi Arayın

0530 918 52 06

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Tez Nedir? 15 Adımda Tez Nasıl Yazılır?

Tez Nedir
Oyla

Tez nedir 15 adımda tez nasıl yazılır diye düşünen öğrenciler için detayların doğru biçimde araştırılması çok önemlidir. Çeşitli eğitim programları için talep edilen projelerin baştan sona kadar kusursuz bir şekilde hazırlanması gerekir. Tüm çalışmayı profesyonel çerçevede sürdürerek bilimsel bir dille araştırmanızı yazıya aktarırsanız, alacağınız puan doğal olarak yüksek olacaktır.

Lisansüstü eğitim programlarınızı başarıyla tamamlamanız için bölümünüzle alakalı ve yüksek etkiye sahip bir ödev hazırlamanız, kurumunuz tarafından istenir. Bu istekle esas amaçlanan eğitiminiz sonucunda uzmanlaştığınızı göstermenizdir. Bu noktada öncelikle konuyu belirlemeli ve oldukça geniş kapsamlı bir araştırma yapmaya başlamalısınız.

Çalışmanız için pek çok kaynağı gözden geçirmeli ve sonrasında bilimsel literatüre uygun şekilde projenizi tamamlamalısınız. Aynı zamanda planlamanızı kusursuz şekilde oluşturmalı ve tam anlamıyla düzenli şekilde çalışmalısınız. Bu içeriğimizde tez nedir 15 adımda tez nasıl yazılır konuları hakkında detayları paylaşarak, mümkün olan en iyi sonuca rahatlıkla ulaşmanızı amaçlıyoruz.

Tez Nedir?

Tez Nedir
Tez Nedir

Tez nedir merakını gidermek için öncelikle söylenmesi gereken, bir soruyu ortaya koyarak bunu son derece ikna edici biçimde cevaplamak amacıyla yazılan uzun bir makale şeklinde olduğudur. Çalışmanın genel olarak fakültenizin danışmanı gözetiminde yapılması gerekir. Bunun yanı sıra öncelikle göz önünde bulundurulması gerekenler şu şekilde sıralanır:

 • Okuyuculara hangi konuyu tartışmak istediğinizi açıkça söylemelisiniz.
 • Argümanınızı sunma planınız ve iddialarınızı ne şekilde destekleyeceğinizi açıklamalısınız.
 • İddianızı haklı çıkarma ve savunma aşamalarında kışkırtıcı olmalısınız.
 • Okuyucuların sizinle aynı görüşte olmadığı hallerde tartışmaya açık olduğunuzu göstermelisiniz.
 • Araştırmalarınıza yüksek oranda odaklandığınız noktaları dahil etmelisiniz.
 • Araştırmanız sonucunda ispat ettiğiniz kanıtlar aracılığıyla sonuca varmalısınız.
 • Okuyucunun anlamasını kolaylaştırmak için çalışmanızla kılavuz oluşturmalısınız.
 • Olası karşı argümanları önceden tahmin ederek, onları çürütecek ifadeleri kullanmalısınız.
 • Makalenizin içerisinde belki ve göründüğü gibi tarzında belirsiz anlatımlardan kaçınmalısınız.
 • Özellikle biz dilini kullanmaktan ve bence gibi kelimelerden uzak durmalısınız.
 • Okuyucuların nasıl ve neden sorularını size yöneltmesini sağlamalısınız.

Yukarıda belirttiğimiz durumlara dikkat etmeniz durumunda tez nedir 15 adımda tez nasıl yazılır konusuna etkili bir giriş yapmış olacaksınız.

Tez Cümlesi Türleri

Tez cümlesi türleri araştırmanızı net biçimde açıklayan ve makalenizin başında verilen kalıpları ifade eder. Genel olarak giriş paragrafının son cümlesinde kullanılır. Cümlenizi yazarken farklı türleri seçebilirsiniz. Bu türleri yazımızın devamında örnekleriyle birlikte görebilirsiniz.

Açıklayıcı Tez Beyanı

Açıklayıcı tez beyanı aracılığıyla projenizin konusunu ve argümanınızla alakalı konumunuzu beyan etmeden cümlenizi yazabilirsiniz.

Örnek: Yabancı çalışanlar, doğu bölgesindeki demiryolunun genişlemesi için önemli bir görev üstlendi.

Tartışmacı Tez Beyanı

Tartışmacı tez beyanı cümle türüyle, çalışmanızı okuyan kişilerin argümanınıza karşı çıkması için kışkırtıcı bir ifade yazmalısınız.

Örnek: 13 yaşını doldurmayan çocukların cep telefonu sahibi olması yasalarla engellenmelidir.

Analitik Tez Beyanı

Analitik tez beyanı ile analiz edeceğiniz etkenleri, fikrinizi ve argümanınızı sunacağınız şekli ortaya koyabilirsiniz.

Örnek: Bir kartalın analiz edilmesi, iki farklı uçuş şeklini ortaya çıkarır ve bunlar, avıyla birlikte kur yapmasıyla ilgili olanlardır.

Tez Açıklama Stilleri

Tez açıklama stilleri konunuzu anlamanızla ve araştırma sonrasında bulunduğunuz noktaya bağlıdır. Aynı zamanda hedef okuyucu kitlesi ve araştırma kapsamına göre de stiller çeşitlilik gösterir. Genellikle dört adet tür kullanılır ve bunlar şu şekilde sıralanır:

 • Gerçek iddialar veya tanım: Kullanacağınız bu stil, tanımın nasıl olması gerektiğini ya da gerçek olup olmadığını gösterir. Örnek: Bazı uzmanlar, kişilerin başarılı olması adına üç yıllık üniversite öğreniminin şart olduğunu belirtirken, bu görüşün sabit anlamda bir gerçek şeklinde yorumlanmaması gerekir.
 • Sebep ve sonuç iddiaları: Bu tür; kişinin, varlığın ya da olayın başka bir duruma yol açtığı argümanını net biçimde sunmak istediğiniz zaman kullanılmalıdır. Örnek: Uluslararası sağlanan burs imkânı, çok sayıda yabancının Amerika’daki kolejlere gitmesine destek oldu.
 • Değerle ilgili iddialar: Bu stili, herhangi bir konu veya durum hakkındaki değeri, değerli olup olmadığı ve doğru derecelendirilip derecelendirilmediği noktasında tartışma hedefiyle kullanmanız önemlidir. Örnek: Borç sahibi öğrenciler, ülkemizin karşı karşıya kaldığı en büyük problemlerden biridir.
 • Politikalar veya çözümler hakkında iddialar: Bu ifade stili, herhangi bir sorunu açıklamak için çözüm, politika ya da aleyhte tartışmak hedefiyle kullanılır. Örnek: Lise öğrencilerini yüksek ücretli üniversitelere gitmek için zorlamak yerine ticaret ve teknik okullarının değeri gösterilmelidir.

Tez nedir 15 adımda tez nasıl yazılır noktasında bu açıklama stillerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu sayede hazırlayacağınız proje çok daha etkili şekilde olacaktır.

Tez Nasıl Yazılır?

Gerçekleştireceğiniz araştırmanın, açık bir şekilde okuyucu tarafından kolaylıkla erişim sağlanması için belli yapı üzerinde oluşturulması oldukça önemlidir. Tez nasıl yazılır konusuyla ilgili 15 adımı ve diğer tüm detayları alt başlıklarda yakından inceleyebilirsiniz.

 1. Başlık Sayfasıyla Başlayın

Proje dosyanız için öncelikle başlık sayfasıyla başlayın. Bu alanda okuyucular adınızı ve konu başlığınızı görecek. Bunun yanı sıra kurum adı, bölüm ve teslimat tarihi detaylarını da belirtmeniz gerekir. Aynı zamanda danışmanınızın adını da yazmayı unutmamalısınız.

 1. Özetinizi Yazın

Özet bölümünde bir veya iki paragraftan oluşan ve ortalama 400 kelime civarında bir anlatım yapmalısınız. İfadeleriniz son derece açık, nicel ve özlü olmalıdır. Projenizin neyle ilgili olduğunu anlatan ve önemli sonuçların yer aldığı oldukça etkili bir şekilde özetinizi yazın. Bu alanda değinmeniz gereken durumlar ise şunlardır:

 • Hangi konunun neden araştırıldığı
 • Cevap verilmek istenen soru
 • Sonuca varma aşamaları
 • Öğrenilen konular
 • Araştırmanın neden önemli olduğu

Yukarıda bulunan detayları içeren bir özet sayesinde kendinizi çok daha rahat bir şekilde ifade etmeniz mümkündür.

 1. İçindekiler Tablosu Oluşturun

İçerisinde ana ve alt başlıkların yer aldığı, makalenizde bulunan tüm ayrıntıların ortaya konduğu bölüm çok önemlidir. Liste üzerinde hangi sayfada hangi konunun bulunduğunu gösteren bir içindekiler tablosu oluşturun.

 1. Rakamların Bir Listesini Ekleyin

Makalenize şekil ve şablonlar eklemeyi istiyorsanız, ilgili bölümleri gösteren sayfa numaralarıyla beraber liste yapmalısınız. Aynı zamanda şekillerin her biri için başlıklar ve rakamların bir listesini ekleyin.

 1. Tablo Listesi Ekleyin

Projenizi daha rahat anlatabilmek için mutlaka tablo listesi ekleyin. Bu listede sayfa numaraları ve kısa başlık eklemeniz avantajınıza olur.

 1. Bir Giriş Yazın

Çalışmanızın geri kalanını tamamladıktan sonra bir giriş yazın. Bu sayede yazım süreci beklediğinizden kolay olabilir. Böylece konunuzun hangi yönde ilerlediğini de daha rahat öğrenirsiniz. Girişinizin kuvvetli olması içinse aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • Okuyan kişiyi etkilemek için ilginç ve kışkırtıcı bir ilk cümle oluşturulmalısınız.
 • Önceden yapılan araştırmalara bu bölümde değinmelisiniz.
 • Araştırmanın neden önemli ve gerekli olduğunu anlatan bir açıklama yazılmalısınız.
 • Çalışmanızın kapsamında bulunan ve bulunmayan detayları paylaşmalısınız.
 • Kullandığınız argümanı net olarak açıklayan ifadelere yer vermelisiniz.

Belirttiğimiz bu konulara özen göstermeniz durumunda tez nedir 15 adımda tez nasıl yazılır hususunda son derece avantajlı olursunuz.

 1. Araştırma Yöntemlerinizi Listeleyin

Okuyucuların argümanınızı daha kolay anlamasını sağlamak için araştırma yöntemlerinizi listeleyin. Vereceğiniz bu bilgiler, araştırmanın ilerlemesi adına oldukça değerlidir. Bu bölüm içerisinde ayrıca teoriler, araştırma teknikleri ve yararlandığınız materyaller yer almalıdır. Aynı zamanda aşağıdaki sorulara cevap veriyor olmanız gerekir:

 • Farklı bir araştırmacı tarafından çalışma rahatlıklara tekrar edilebilir mi?
 • Diğer araştırmacıların örnekleme ve izleme noktalarını doğru biçimde bulması mümkün mü?
 • Farklı araştırmacıların deneyi tekrar edebilmesi amacıyla kullanılan araçlarla ilgili yeterli bilgiler eklendi mi?
 • Proje sonuçları kamuya açık bir şekildeyse faklı bir araştırmacı başka özdeş veri kümesi tespit edebilir mi?
 • Araştırmada kullanılan istatistiksel ve laboratuvar analizleri veya anahtar algoritmalar tekrar edilebilir mi?

Yukarıdaki sorular aracılığıyla araştırma yöntemlerinizin verimini gözler önüne sermeniz ciddi oranda kolaylaşır.

 1. Sonuçlarınızı Sunun

Gerçek gözlem ifadeleri için tablolar, istatistikler ve grafiklerden oluşan bölümde açıkça sonuçlarınızı sunun.

 1. Bir Tartışma Başlatın

Oldukça önemli sonuçlarınızı açıklayan ve bazı sorulara cevap veren bir tartışma başlatın. Tartışma için şu soruları kullanabilirsiniz:

 • Trendler bulunuyor mu?
 • Sonuçlar arasında bulunan ilişkiler nelerdir?
 • Başlıca kalıplar nerede ve nelerdir?
 • Oluşturulan kalıpların istisnaları var mı?
 • Kalıpların muhtemel nedenleri nelerdir?
 • Sonuçlar önceki araştırmalar ile uyumlu mudur?
 • Sonuçların tezinizle ilişkisi nasıldır?
 • Sonuçlar konuya yeni bilgiler ekledi mi?
 • Sonuçlar araştırma için ne ifade ediyor?

Sorulara net olarak cevap vermeniz halinde tartışma aşamasını başarıyla bitirmiş olursunuz.

 1. Sonucunuzu Yazın

Ulaştığınız son nokta için en güçlü şekilde sonucunuzu yazın. Proje açıklamanızı, topladığınız verileri ve sonuçlarınızın ortaya çıkardığı kapsamı açıkça ifade etmelisiniz.

 1. Öneriler Ekleyin

Ödevinize sorunları çözmek adına akla yatkın eylemleri içeren öneriler ekleyin. Böylelikle okuyucuların boşlukları doldurmasına destek vermiş olursunuz.

 1. Teşekkürlerinizi Yazın

Çalışma sırasında size yardımcı olan kişiler için teşekkürlerinizi yazın. Bu noktada danışmanınız başta olmak üzere farklı konularda destek veren kişileri listenize ekleyebilirsiniz.

 1. Referanslarınızı Listeleyin

Projenizde kullandığınız her bir alıntı için ayrı ayrı referanslarınızı listeleyin. Referanslarınız için daha önce belirtilen Chicago ve AP stillerini kullanabilirsiniz.

 1. Eklerinizi Ekleyin

Hesaplamalar ve tablolar dahil olmak üzere dosyanıza tüm verilerinizi içeren eklerinizi ekleyin. Bununla beraber kullandığınız ekipmanın listesini ya da prosedürlerin detaylarını da eklemelisiniz.

 1. Düzeltme

Makalenizi tamamladığınızda biçimlendirme veya dilbilgisi yanlışlığı bulunmadığından emin olmak adına düzeltme işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

İyi Bir Tez Cümlesi Yapan Nedir?

İyi bir tez cümlesi yapan nedir sorusunun cevabını aşağıda yakından görebilirsiniz:

 • Proje açıklamanızda düşüncelerinizi bir veya iki cümlede birleştiren özlü bir ifade olmalıdır.
 • Güçlü bir cümle aracılığıyla konuyu tanıtırken soru soran, soruyu cevaplayan, ikna edici argüman sunan ve tartışmacı bir açıklama yapılmalıdır.
 • Makaleniz spesifik ve açık özellikte olmalıdır. Gereğinden uzun bir çalışmadan uzak durmalısınız.

Tez nedir 15 adımda tez nasıl yazılır açıklamasıyla birlikte yukarıdaki veriler sayesinde hedeflediğiniz yüksek puanlara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Tez İfadelerinin İyi ve Kötü Örnekleri

Tez ifadelerinin iyi ve kötü örnekleri ile cümlelerinizi oluştururken daha rahat hareket edebilirsiniz.

Örnek-1

İyi: Yasa dışı uyuşturucu kullanmak zararlıdır çünkü hırsızlığın, çete şiddetinin ve erken ölümlerin yaşanmasına neden olur, cümlesi örnek-1 için iyi olarak verilebilir.

Kötü: Uyuşturucu toplumlar için kötüdür.

Örnek-2

Örnek-2 için iyi cümle: Aşırı miktarda alkol tüketimi, öğrencilerin üzerinde psikolojik olarak zararlara neden olabilir.

Kötü cümle: Fazla alkol tüketimi kötüdür.

Tez nedir 15 adımda tez nasıl yazılır sorularına cevap aradığımız yazımızın son bölümünde oldukça önemli hizmetlerimizden de bahsetmemiz gerekiyor. Merkezimizin uzman kadrosundan destek alarak eğitim programınıza en uygun biçimde tüm tezlerinizi yazdırabilir ve çok rahat bir şekilde başarınızı ispat edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise detaylarla uğraşmadan bizimle iletişime geçmektir.

Tez Çalışmalarınıza Katkı Sağlayacak Diğer İçeriklerimiz

Sizler için Tez çalışmalarınıza katkı sağlayacak içerikleri bir araya getirdik. Aşağıdaki içerikleri incelemeniz ve örneklerle uygulamanız sizlere fayda sağlayacaktır.

 1. Tez Önerisi Nedir?
 2. Tez Nasıl Yazılır?
 3. Tez Yazdırma Ücretleri
 4. Tez Yazdırma
 5. Tez Yazdırma Fiyatı