TEZ METNİ NASIL OLMALIDIR?

Tez metni, günümüzde öğrencilerin ve özellikle üniversite öğrencilerinin, eğitim hayatlarını tamamlayabilmek adına yazdıkları, akademik bir metin olarak da bilinmektedir. Bazı üniversiteler tez projesini lisans eğitimi sonunda bazı üniversiteler ile yüksek lisans eğitimi sonunda öğrencilerinden istemektedir. Bu anlamda bireylerin oluşturduğu tüm metinler maalesef ki tez metni olamamaktadır. Bir metnin ve raporun, tez adını alabilmesi adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Tez metni, diğer metinlere göre daha önemli ve bilgilendirici olduğu için, oluştururken de kurallara uyulmaması beraberinde, kötü bir projenin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

DİKKAT ÇEKİCİ VE ÖZGÜN

Tez metni oluştururken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, metnin dikkat çekici ve özgün olmasıdır. Makale yazarken bireyler, benzer makalelerden yararlanabilmekte ve alıntılama kolaylıkla yapabilmektedirler. Ancak tez metninde, bireyin akademik hayatında profesyonelliğe adım attığı düşünüldüğü için oluşturulan metnin tamamen özgün olmasına önem verilmektedir. Tezin içeriği de en az tezin genel görünümü kadar önem taşımak ile birlikte tamamen özgün olarak oluşturulması, daha önce kimse tarafından çalışılmamış olması da büyük önem taşımaktadır. Bu noktada bireyler ve öğrenciler, tez metni oluştururken öncelikli olarak içeriğin dikkat çekici olmasına dikkat etmek ile birlikte, özgün bir yazım gerçekleştirmeye de özen göstermek zorundadırlar.

BİLGİLENDİRİCİ VE ANLAŞILIR

Tez metinlerinde olmazsa olmaz durumlardan bir tanesi tezin bilgilendirici ve anlaşılır olması olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez metinleri, hangi konuda yazılırsa yazılsın, genel olarak bireylere yeni ve değişik bir konu hakkında bilgi vermek amacıyla oluşturuldukları için, metinde kullanılan dilinde açık ve anlaşılır olması son derece önem taşımaktadır. Bu noktada bireyler tez metinlerini oluştururken, bazı bölümsel terimler dışında, zor ve anlaşılır terimlerden uzak durmaları gerekmektedir. Tezde kısaltmalar listesi, bu amaç ile oluşturulan bir liste olmak ile birlikte tezin daha anlaşılır olması adına yazı içerisinde geçen terimlerin açıklamasına da yer verilmektedir. Bu noktada bilgi sahibi olmayan bireyler, tez kısaltmalarından yardım alarak metin ile ilgili doğru bilgilere sahip olabilmektedirler.

DAYANDIRILDIĞI BİR GÖRÜŞ VE TEORİ OLMALI

Tez metni oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, dayandığı bir görüş ve teorinin olmasıdır. Genel olarak tez metinleri oluşturulurken, bireylerin daha sistemli ilerleyebilmesi ve bir konu üzerinden projelerini okuyucuya anlatabilmeleri adına, felsefik bir teoriye dayanmak büyük önem taşımaktadır. Bu noktada tez yazmak isteyen bireylerin öncelikli olarak seçtikleri konu ile alakalı bir felsefik yaklaşım araştırmalarına ve daha sonrasında ise belirtilen yaklaşım ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmalarına gerek duyulmaktadır. Teori ve görüş üzerinden oluşturulan metinler, aynı zamanda daha anlaşılır metinler olmak ile birlikte bireylerin de tezlerinin güçlenmesine ve kaliteli bir içerik haline gelmesine de yardımcı olmaktadır.

 

İYİ BİR ÖZETİ VE GİRİŞİ OLMALI

Tezin ilk başta okuyucuya hitap edebilmesi için iyi bir özet ve girişe sahip olması gerekir. Tez makaleleri oluşturulurken, sayfa düzeni ve aynı zamanda özet ve giriş kısımları son derece önem taşımaktadır. Tez sayfa düzeni noktasında en çok dikkat çeken konulardan bir tanesi, özetinin kalitesidir. Tez hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bireylerin ilk olarak okudukları yer alan özet bölümünün iyi olması ve makale hakkında detaylı bilgi veriyor olması, tezin kalitesinin de belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada önemli olan giriş bölümü ise, tez konusu hakkında detaylı bilgilerin verildiği bir kısım olduğu için giriş kısmında, özgün ve anlaşılır bir anlatımın yapılması, tezin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmak ile birlikte aynı zamanda içeriğini de geliştirmektedir.