Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bize Yazın

bilgi@tezyazdirma.com

Bizi Arayın

0530 918 52 06

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Tez Hazırlama Aşamaları Nelerdir?

tez hazırlama
Oyla

Tez hazırlama aşamaları, farklı eğitim programları kapsamında öğrenim gören öğrenciler için çok önemlidir. Görülen eğitim sonucunda kurumların talep ettikleri önemli projeler için hazırlığın kusursuz şekilde tamamlanması şarttır. Bilimsel yöntemler aracılığıyla tüm detayların titizlikle ele alınması gerekir. Tez hazırlama aşamaları nelerdir sorusu ise birçok öğrencinin merak ettiği bir konudur.

Lisansüstü eğitim programlarında öğrencilerin edindiği uzmanlığı ispat edebilmesi için kapsamlı bir ödev hazırlaması şarttır. Tam olarak deneyimli bir şekilde mezun olmak istiyorsanız, hazırlayacağınız projeye gereken önemi vermelisiniz. Sorunsuz bir proje içinse ilk olarak proje aşamalarına hâkim olmalısınız. Bu sayede herhangi bir zorluk yaşamadan hedeflerinizle paralel bilimsel makaleler yazabilirsiniz. Tez hazırlama aşamaları nelerdir konusuyla ilgili detayları, alt başlıklar aracılığıyla inceleyebilirsiniz.

 1. Aşama: Tez Konusu Belirleme

Ödevinizin gerekli etkiyi yaratması için konu seçimi çok önemlidir. Konunuza karar vermeden önce bölümünüzle uygun olacak şekilde kapsamlı bir araştırma yapmanız yararınıza olur.

Eğitiminizi açıkça gözler önüne sermenizi kolaylaştıracak bir konu sayesinde başarılı olma yolunda ayrıcalıklı olarak hareket edebilirsiniz. Bununla birlikte konunun yeteri kadar orijinal olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu sayede hem özgün hem de tatmin edici bir proje oluşturabilirsiniz.

Konu belirleme safhasında kaynak erişimini kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekiyor. Çünkü proje çalışmalarınızı rahatlıkla sürdürebilmeniz için kaynaklara zorluk çekmeden ulaşabilmelisiniz. Özellikle bilimsel yeterliliği olan bir konu seçmeye de hassasiyet göstermelisiniz.

 1. Aşama: Konuyu Daraltma

Tez hazırlama aşamaları nelerdir konusuyla ilgili tüm aşamalara dikkatle yaklaşmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Böylelikle baştan sonra kusursuz bir projeye imza atabilirsiniz. Listemizde 2. aşama: konuyu daraltma şeklindedir. Bilimsel yeterliliği olan bir konu belirledikten sonra gerekli daraltma işlemini yapmalısınız.

Projeniz için son derece geniş bir kapsama sahip olan konuyu seçmiş olabilirsiniz. Ancak konuyu tüm yönleriyle ele almanız, bazı sorunlar yaşamanıza yol açabilir. Özellikle harcamanız gereken zaman, doğal olarak artar. Aynı zamanda sayfa sınırını aşma ihtimaliniz de yükselir.

Konuyu daraltmak için ilk yapmanız gereken anahtar kelimeleri dikkate almaktır. Anahtar kelimeler eşliğinde konuyu mümkün olduğu kadar sınırlandırmalısınız. Bu noktada aşırı bir sınırlandırma yapmamanız da gerekiyor. Çünkü fazla oranda kısaltılan konu, kaynak sorununu beraberinde getirebilir. Aynı şekilde uzun konularda sizi zorlayacağı için tam olarak dengeyi sağlamalısınız.

 1. Aşama: Araştırmadaki Tezi Belirleme (Hipotez)

Konunuzu sınırlandırırken zihninizde kesinlikle iddia ortaya atabileceğiniz son derece etkili bir cümle olması şarttır. Böylelikle çalışmalarınızın tamamı bu yönde şekillenir ve anlatmak istediklerinizi ortaya koymanızı kolaylaştırır.

İlk okuma işlemine başladığınız andan itibaren hipoteziniz şekillenir. Karar vereceğiniz hipotez, projenizin ilerleyen sürecinde değişiklik gösterebilir. Ancak bu noktada istediğiniz etkiyi yaratıp yaratmadığından emin olmanız gerekir.

Hipoteziniz, bilimsel kriterler doğrultusunda savunulabilir olmalıdır. Bunun yanı sıra neden sonuç ilişkisi kapsamında değerlendirilmesi önemlidir. Araştırmalarınıza yön verecek bir hipotez sayesinde tez hazırlama aşamaları nelerdir konusunda ciddi şekilde avantajlı olursunuz.

 1. Aşama: Metodu Belirleme

Bu aşamada mutlaka doğru bir tercih yapmanız gerekiyor. Çünkü tercih edeceğiniz yöntem doğrultusunda ödevinizin geri kalan ayrıntıları da şekillenmektedir.

Seçeceğiniz metot, çalışmanıza kesinlikle bilimsel özellik katmalıdır. Aksi durumlarda uzmanlığınızı göstermek için ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanabileceğiniz farklı yöntemlerin olması, tercih yaparken işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Tez hazırlama aşamaları nelerdir sorusunun cevapları arasında yer alan metodu belirleme için çok sayıda seçeneğinizin olduğunu bilmelisiniz. Bunların başlıcaları ise şu şekildedir:

 • Gözlem
 • Deney
 • Mülakat
 • Anket
 • İstatistik

Yukarıdaki metodu belirleme seçenekleri arasından konunuzu en iyi ifade etmenizi sağlayacak yöntemi tercih etmelisiniz.

 1. Aşama: Geçici Plan Hazırlama

Geçici plan hazırlama noktasına geldiğiniz zaman, taslak hazırlığının önemini unutmamalısınız. Proje sürecinizi sistematik bir şekilde sürdürebilmeniz için oluşturacağınız planın etkisi oldukça büyüktür. Hatalı bir taslak, ödevinizi yetiştirme aşamasında ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Plan hazırlama için geçici ifadesinin kullanılması, ilerleyen süreçte değişiklik yapılma olasılığıdır. Yapacağınız ilk plan, öncelikle nasıl başlamanız gerektiğini daha iyi kavramanızı sağlar. Özellikle okuma aşamasına geçtiğinizde yeni ayrıntıları çalışmanıza dahil etmeniz, planınızı değiştirmenizi gerektirir.

Geçici bir plan oluştururken öncelikli olarak bazı kriterleri kullanmalısınız. Aşağıdaki adımları takip ederek, etkili bir plana sahip olabilirsiniz:

 • Giriş
 • Metodoloji
 • Elde edilen bulgular
 • Bulgularla alakalı değerlendirme ve açıklamalar
 • Sonuç ve tartışma
 • Kaynakça

Tez hazırlama aşamaları nelerdir konusunda hazırlayacağınız plan, yukarıdaki durumlara uygun olursa çok rahat bir çalışma süreci geçirebilirsiniz.

 1. Aşama: Geçici Kaynakça Hazırlama

Geçici kaynakça hazırlama işlemi, son derece özenli bir şekilde devam etmesi gereken adımlardandır. Kaynaklarınızı çalışma esnasında not almanız sayesinde zorlu süreçleri çok daha kolay halde ilerletebilirsiniz.

Projenizin gereken etkiyi yaratabilmesi amacıyla okuma sürecinde hiçbir detayı atlamadan tüm kaynaklarınızı bir kenara yazmalısınız. Okumanın ilerleyiş safhasında ise yeni kaynaklar eklendikçe bunları kesinlikle unutmadan not almanız gerekiyor.

Kaynakça hazırlama sürecine geçici olarak bakılmasının en önemli nedeni, çalışma devam ettiği sürece yeni ilavelerin olabilme ihtimalidir. Çalışmaya bu gözle bakarak, kullandığınız ve kullanacağınız kaynakları ayrıntılı olarak, planınıza dahil etmelisiniz.

 1. Aşama: Okuma Not Alma

Okuma not alma seviyesinde konunuza ilişkin elde ettiğiniz kaynakları dikkatlice okumaya ve not almaya başlamalısınız. Bu sayede çok daha aktif biçimde çalışmaya devam etmeniz mümkün hale gelir.

Konunuzu ilgilendiren ve daha önce yazılmış makalelerin kaynakçasını, bu aşamada kullanmalısınız. Böylelikle etkili olarak kaynakçayı takip etmeniz kolaylaşır. Aynı zamanda okuduğunuz bölümleri not almanız, tekrar başa dönmenizi engeller.

Okuma not alma kısmında yapacağınız doğru hamleler, sizi uzun zaman harcama kayıplarından kurtarır. Böylece ödevinize rahatlıkla yoğunlaşabilirsiniz. Tez hazırlama aşamaları nelerdir konusunda son adımı ise aşağıda görebilirsiniz.

 1. Aşama: Yazım Aşaması

Ulaştığınız 8. aşama: yazım aşaması ile projenizi tamamlamaya yaklaşmış olacaksınız. Bu bölümde belirttiğimiz kuralların tamamına uyum göstererek yazmaya başlayabilirsiniz. Tüm maddeleri bilimsel kurallara uyarak yazmaya özen göstermelisiniz.

Bilimsel kurallar dışında ifadelerinizin oldukça açık ve net olması, büyük önem arz eder. Bunun yanı sıra yazdığınız konuların tamamına hâkim olmanız da gerekir. Ayrıca ödevinizi teslim ettikten bir süre sonra jüri karşısında tezinizi savunmanız gerekecek. Doğru şekilde savunma yapamazsanız, projeniz reddedileceği için tüm aşamalara titizlikle çalışmalısınız.

Tez yazım aşamaları hakkında yeterli süreye ve gerekli çalışma ortamına sahip değilseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda çok daha başarılı olmak istiyorsanız, mutlaka ekiplerimizle çalışmalısınız. Alanında gerekli uzmanlığa sahip danışmanlarımız, sizin için son derece etkili bir tez hazırlar. Zorlayıcı süreçlerle uğraşmadan yalnızca savunma hazırlığı yaparak, projenizle tam puan alabilirsiniz.

Tez yazdırma konusunda destek almak isterseniz hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.