TEZ GİRİŞ BÖLÜMÜ NASIL YAZILMALIDIR?

Tezler, üniversite öğrencilerinin en çok zorlandıkları ödevler olmak ile birikte bireylerin mezun olabilmeleri adına gerekli işlemler olmaları nedeniyle de dikkat çekmektedir. Bu noktada bireylerin tezlerini en iyi şekilde oluşturabilmeleri ve iyi bir not alabilmeleri adına, tezin tüm bölümlerinde ayrıntılı olarak çalışmalarında ve titiz davranmalarında fayda bulunmaktadır. Giriş bölümü nasıl yazılır noktasında merak eden bireyler adına birkaç püf noktası bulunmak ile birlikte bireylerin tez yazarken genel olarak tez yazım kılavuzundan yardım almaları faydalı olacaktır. Zor bir işlem olmak ile birlikte tez yazmak profesyonellikte gerektirmektedir.

KONU HAKKINDA BİLGİ VERMELİ

Tez projelerinde, giriş bölümü hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi konudur. Giriş bölümünde, bireylerin bilgi sahibi olabilmesi adına mutlaka konu ve proje hakkında detaylı bilgi verilmesi gerekmektedir. Giriş kısmı aynı zamanda tez projelerinin sunumların gerçekleştirildiği bölümler olduğu için konunun detaylı olarak okuyucuya aktarılması, projenin etkinliğinin de artmasına yardımcı olmaktadır. Bitirme tezi giriş bölümü noktasında, bilgi sahibi olmamak ya da sıradan bir giriş gerçekleştirmek, bitirme projelerinin de kalitesiz gözükmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda giriş yazılarında, konu hakkında bilgi sahibi olmak ve özgün cümleler kullanmakta büyük önem taşıyabilmektedir. Unutulmamalıdır ki tez yazıları bir bütün halinde değerlendirilmektedir.

ARAŞTIRMANIN AKIŞI HAKKINDA BİLGİLENDİRMELİ

Tez girişi nasıl olmalıdır noktasında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise araştırmanın akışı hakkında bilgi vermesidir. Giriş yazısında olmazsa olmaz içerikler arasında araştırmanın akışı yer almaktadır. Araştırmaya dair detaylı bilgilerin yer verildiği bir bölüm olarak da bilinen giriş kısmında, araştırmaya dair tüm bilgilerin verilmesi, araştırmanın daha iyi yönlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada tez yazmaya başlayacak olan öğrencilerin, giriş yazılarında, araştırmaya dair tüm bilgileri vermeleri, nasıl bir yöntem izleyeceklerini anlatmaları son derece önemlidir. Giriş yazıları her ne kadar abartılmaması gereken yazılar olsa da ilk cümlelerde bilgi verici içeriklerin yer alması, makalenin daha düzenli olarak ilerlemesine yardımcı olurken tezin kalitesini de arttırmaktadır.

OKUYUCULARI SIKMAMALI

Bireylerin tez yazısı oluştururken dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise okuyucuları sıkmaması gerekliliğidir. Her ne kadar giriş yazılarında tüm detayların verilmesi gerekliliği belirtiliyor olsa da giriş yazısının sayfalarca sürmesi, bireyleri sıkabilmekte ve yazıyı sonuna kadar okumayabilmektedirler. Bu noktada aksi takdirde giriş yazılarının oldukça kısa yazılması da doğru olmayacaktır. Kısa bir giriş yazısı, tezin özensiz yazıldığına bir kanıt olarak gösterilebilmektedir. Bu noktada tezin bölümleri nelerdir diye merak eden bireyler adına ise giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden meydana geldiğini belirtmekte fayda vardır. Ancak belirtilen bölümler, tezin içeriğine ve yazılma şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Tezin bölümlerine bağlı kalarak ilerlemek, aynı zamanda projenin hızlı ilerlemesine yardımcı olabilmektedir.

AÇIK VE ANLAŞILIR BİR DİL KULLANILMALI

Tezlerin giriş yazılarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yazı dilidir. Yazı dilinin açık ve anlaşılır olması, giriş yazısının daha iyi şekilde okunmasına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda metin ile ilgili verilmek istenen mesaj daha doğru bir şekilde aktarılacaktır. Bitirme tezi giriş nasıl yazılır diye merak eden bireylerin öncelikli olarak yazı diline dikkat etmeleri, yazının kalitesini arttırabileceği gibi aynı zamanda daha kolay ilerlemesini de destekleyecektir. Bu noktada giriş yazısında çok fazla terimlerin kullanılması, bireyleri okumada zorlayabilmekte ve içerik tam olarak anlaşılmamaktadır. Böyle bir durum yaşanmaması adına akademik dilin olabildiğince yumuşatılması son derece önemlidir.