Tez Danışmanlık ve Tez Konusu Belirleme

Tez yazımı konusunu belirlemek zorlu bir sürecin başlangıcı olacağından tezin konusu da önemlidir. Konunun araştırma yönü düşünülerek sürecinde uzun olmaması gerekeceğinden dolayı kısaltılması açısından en önemli faktörlerden birisi olarak bilinir. Bu makalemizde de tez hazırlanırken konu nasıl belirlenir buna değinmek istedik.

Tezi yazacak olan kişi ya da tez danışmanlık şirketleri öncelikli olarak kendisine soru sorması gerekir. Ben seçtiğim konuda kendime ne kadar güvenmeliyim ve bu konuya ne kadar hakim olabilirim. Tez öğrencinin akademik eğitiminin henüz tamamlamadığı bir anda karşısına çıkacağından dolayı güçlük yaşaması da normaldir.

Acaba ne yazmalısın? Diğer öğrencilerin yazdığı konular ne? Bu konu çok güzel ama kaynak bulmak zor? Bunu herkes yapmış bir de ben yapabilir miyim, yaparsam ne olur?

Tüm bu sorular sürecin başında kendi kendinize sorduğunuz ve yalnız sizin değil birçok öğrencinin sorduğu soruların başında geliyor. Tezin başlangıç aşaması en çok sancı çekilen dönemdir. Bu nedenle de belirlemek ve araştırma sürecinin başı önemlidir.

Şimdi gelelim asıl konuya…

Arkadaşlar şunu öncelikle açıklayalım bir tezin konusu her şey olabilir. Bunun için kafanızda bunu büyütmemeniz gerekir. Kendinize soracağınız soru bunlar değil suyun üzerine çıkmasını isteyeceğiniz

konu olmalıdır. Mesela bulduğunuz konunun alanında bugüne kadar yeterli bir araştırma yapılmış mı? Konu hakkında kaynak çok mu?

Kendinizi tüm bu süreç içerisinde yetersiz buluyorsanız ya da vaktiniz yoksa o zaman tez hazırlama merkezlerinden bu hizmeti alabilirsiniz. Onlar sizin için uygun fiyatlarla size tezinizi hazırlayacaklardır. Örneğin firmamız bu noktada size tez danışmanlık hizmetleri sağlayarak bu sıkıntılı süreçten kurtaracaktır. Ancak siz illa ki ben yapmak istiyorum diyorsanız o zaman mutlaka sevdiğiniz konulara odaklanmanız gerekir.

Sevdiğiniz konulara odaklanın

Sevdiğiniz konuyu bulduğunuz da süreci kendinize bir azap olmaktan da kurtarırsınız. Bu sayede teziniz çok daha hızlı gideceği gibi aynı zamanda merak ettiğiniz konu hakkında da detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Konuya kendinizi ne kadar iyi verirseniz araştırmanız da orijinal yazınız da o kadar başarılı olacaktır.