Tez Danışmanlığı Ücretleri

Tez yazımı konusunda pek çok haber ve bilgi okumuş olduğunuzu tahmin ediyorum. Çünkü bu işleminde ciddi bir sektör olduğu ve buradaki fiyatlarında ciddi rakamlara kadar ulaştığını biliyoruz. Tez yazımı konusunda fiyatların yüksek olmasının nedeni de çok fazla çünkü basit bir süreç değil.
Bunun için akademik bir geçmişiniz ve ne yaptığını bilmeniz gerekiyor. Konudan konuya tez fiyatları değişebildiği gibi tez danışmanlığı ücretleri de değişiklik gösterebiliyor.
Tez her zaman karşınıza çıkan bir işlem olmadığı içinde bu konuda tecrübe sahibi olmanız mümkün olmayacaktır. Özellikle üniversitelerde lisans, ön lisans ve doktora öğrencilerinin ihtiyaç duyacağı bu işlem de fiyat aralıkları da ciddi anlamda fark ediyor.

Tez yazmak bir sektör değil ancak tez danışmanlık merkezi yasal anlamda herhangi bir sıkıntı ifade etmiyor. Bunun içinde firmalar kendilerini bu şekilde lanse edebiliyorlar. Tez yazdırmak için öğrencilerin bu merkezleri tercih etmesinin elbette bir nedeni var. Çünkü onlar tezin nasıl planlanması gerektiğinden tutun da sürecin araştırmasına varıncaya kadar hepsini çok iyi bir şekilde yapabiliyorlar. Ancak burada elbette ki kastımız bizim gibi gerçek anlamda kurumsal olarak bu hizmeti verecek olan kişilerden bahsetmek istiyorum. Çünkü bu hizmeti dışarıda çok ucuz fiyata yaptıklarını iddia eden ancak projenin yarısında ya da sonunda işi yarım yamalak teslim eden pek çok kişi var.

Tez koçu ücretleri bu anlamda araştırılması gereken konuya göre de değerlendirilebiliyor. Mesela bir lisans tezi fiyatı ile doktora tezi fiyatı birbirinin aynısı şeklinde olmuyor. Bugün bu piyasaya baktığımız da tez yazımının yasal olmadığı görülüyor ancak kayıt dışı olmasına karşın da rakamlar tam olarak bilinmiyor olsa da okulların yanlarındaki kırtasiyeler ya da internet üzerinden hizmet veren kişiler hatta fotokopicilere varıncaya kadar pek çok kişi bu alanda çalışma yaptıklarını görebiliyoruz. Dolayısıyla burada ayrılması gereken ciddi bir bütçe söz konusu olduğunda sektör haline gelmiş olması a normal olarak karşılanıyor. Sonuç olarak toparlarsak işin merkezinde internet var ve firmalar bu hizmeti danışmanlık şeklinde yürütüyorlar.