Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bize Yazın

bilgi@tezyazdirma.com

Bizi Arayın

0530 918 52 06

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

TEZ BAŞLIĞI SEÇİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

tez yazdırma ücretleri
Oyla

Tez yazıları, özellikle öğrencilerin en çok vakit harcadıkları ve okullarından mezun olabilmek adına yazmak zorunda oldukları en önemli ödevleri arasında bilinmektedir. Bu noktada bireyler, genel olarak yüksek lisans yani akademik eğitim aşamasında tez yazma konusu ile ilgilenmeye başlamaktadır. Tez yazma işlemi, basit bir işlem gibi gözükse de bireylerin en iyi projeleri çıkarabilmeleri adına tez yazarken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bitirme tezi başlık seçimi, tez yazılarında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi olmak ile birlikte iyi bir başlık seçilmediği takdirde tez yazılarından istenen verim alınamamaktadır.

TEZ KONUSUNU ÖZETLER NİTELİKTE OLMALI

Tez başlığı seçilirken özen gösterilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, başlığın konuyu özetler nitelikte olmasıdır. Tez yazılarında, tezin içeriği kadar, dikkat çekmesi ve severek okunabilmesi adına tez başlıkları da büyük önem taşımaktadır. Bu noktada bireyler, tez başlığı seçerken öncelikle başlığın konuyu özetler nitelikte olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başlık ve yazı birbiri ile uyuşmamakta ve tezin kalitesi düşebilmektedir. Bu noktada tez konusu seçme de en az başlığın belirlenmesi kadar önemli noktalardan bir tanesi olarak bilinebilmektedir. Tez konusunun iyi ve kaliteli seçilmesi, beraberinde başlığında nitelikli olmasına yardımcı olabilmektedir.

NE KISA NE UZUN OLUŞTURULMALI

Tez başlığı seçerken başlığın uzunluğu çok önemlidir. Gereksiz uzun veya olması gerekenden kısa olan başlıklar tezin kalitesini düşürecek ve başarı şansını azaltacaktır. Bazı bireyler, hem daha dikkat çekici gözükmesi adına hem de kaliteli bir içerik olarak gösterilmesi adına tez başlıklarını uzun ve sıkıcı olarak oluşturmaktadır. Bu durum ise içeriğin iyi gözükmesine yardımcı olmamak ile birlikte aynı zamanda makalenin anlaşılmamasına ve kötü durmasına da neden olabilmektedir. Aynı şekilde yine tez başlığının kısa oluşturulması da bireylerin tez hakkında detaylı bilgi sahibi olamamasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmaması adına tez başlığı oluşturulurken ne uzun ne de kısa olmamasına, orta bir cümle yapısında olmasına dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Tez konusu önerileri oluşturulurken de tez başlığının doğru olarak belirlenmesi son derece önemlidir.

KONU DETAYININ BAŞLIKTA BELİRTİLMESİ GEREKLİ

Tez başlığı oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise konunun başlıkta verilip verilmediğidir. Her ne kadar tez konusu özet ve giriş kısmında detaylı olarak anlatılıyor olsa da bireylerin ilk bakışta teze dair bilgi sahibi olabilmeleri adına başlıkta, tez konusunun vurgulanıyor olması önem taşımaktadır. Aksi takdirde tez içeriği anlaşılmamak ile birlikte okumak isteyen bireylerde de merak konusu uyandırmamaktadır. Bu noktada uzun cümlelerden kaçınmak ile birlikte tez konusunun başlıkta, en dikkat çekici noktaları ile vurgulanması, tezin de kaliteli olarak gözükmesine yardımcı olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki yalnızca tez konusu değil, başlığı ve sayfa düzeni de makalenin kalitesini belirlemektedir.

ANLAŞILIR BİR BAŞLIK SEÇİLMELİ

Tez başlığı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan bir tanesi ise açık ve anlaşılır olmasıdır. Tez başlığı olarak seçilen konunun en açık ve anlaşılır şekilde verilmesi, bireylerin tez dili konusunda ön yargılarını yıkmak ile birlikte aynı zamanda içeriğinde en iyi şekilde anlaşılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu noktada tıpkı tez içeriğinde olduğu gibi tez başlığında açık ve sade kelimeler kullanarak, dikkat çekici ama uzun olmayan bir başlık seçmekte fayda bulunmaktadır. Aynı şekilde başlığın yine en çok aranan kelimelerden oluşması, tezin popülerliğini arttırabilmektedir.