Parayla Tez Yazdıran Var mı?

Tez yazma konusunda bir araştırma içerisine giren herkesin internet üzerinde arattırdığı ilk cümlelerden bir tanesi acaba parayla tez yazdıran var mı? Olmuştur. Dolayısıyla daha önceki yazılarımızda tez konusunda pek çok açıklamaya yer vermiştik ve bunun yasal bir sistem olmadığını söylemiştik. Genelde tez yazım işlemi kırtasiyelerde el altından yapılan ancak bir türlü memnuniyet yaratmayan bir konu. Ama tez yazdırma işini meslek edinmiş kurumsal anlamda tez danışmanlığı hizmeti veren kişilerinde olduğunu söylemek gerekiyor.

İnternet üzerinde ya da sokakta gezerken tez yazılır ilanları ile çok kez karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun içinde bu makaleyi hazırlamamızın nedeni bu insanları tercih ederken biraz daha dikkatli olmanız ve dikkat ederken de neye bakmanız gerektiğidir.

Bu makaleyi sizinle paylaşmamızın amacı da tez düzenleme ücretleri konusunda bir araştırma yaparken yardım almak istediğinizde neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi almanızı sağlamak. Umuyorum ki bu paylaşım sizin için faydalı olur.

Başkasına Yazdırmaya Karar Vermek

Eğer ki projenizi başkasının yazmasına karar verecekseniz o zaman onu emanet edeceğiniz kişi ya da firmayı doğru bir şekilde tespit etmeniz gerekiyor. Bol zamanınız varsa akademik yayınlarını okumanızı tavsiye ediyorum. Tez danışmanınız sizden bir takım bilgiler isteyebilir bunun için tezin konusunu ve içeriğini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu tezi teslim aldığınız zamanda işinize yarayacaktır. Güvendiğiniz birisini bulduğunuza inandığınız da tezi ona teslim edebilirsiniz.

Başvuruda Dikkat Edilecekler

İnternette tez yazdıracak birilerini bulduğunuz da ilk karşınıza çıkana karar vermeyin. Çünkü firmanın ya da kişinin her tezi yazabildiğini düşünmemelisiniz.

Ödemeyi hemen geçmeyin

Çalışmaya başlamadan önce telefonla görüşmeyi tercih etmelisiniz. Çünkü sorularınıza vereceği yanıttan bir anlamda neleri yapabileceklerini de öğrenmiş olursunuz. Sorduğunuz sorulara mantıklı ve biliyor gibi cevaplar almalısınız. Anlaşmadan önce mutlaka bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Görüştüğünüz akademisyenlere mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Son Tavsiye

Kesinlikle ve kesinlikle asıl işi tez yazmak olan kişiyle görüşün. Çünkü aracılık yapan insanların size nasıl bir tez göndereceğini bilemezsiniz.

Tez yazmak bizim işimiz.