Lisans Tezi Hazırlama

 Lisans tezi, dört yıllık üniversite bitiminde hazırlanır. Bu süreçte, profesyonel olarak araştırma yapılır. Bu nedenle araştırma sürecinin geniş süreye yayılması gerekir. Bu süreçte takip edilmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımların profesyonel olarak takip edilmesi ve zamanın idare edilmesi gerekir.

Lisans tezi hazırlama konusunda en önemli amaç; öğrencilerin okullarını bitirme aşamasında araştırma alışkanlığı edinmesidir. Burada danışmanların yönlendirmesi azami önem taşır. Bu nedenle danışman hocalarla kesinlikle sıkı diyalog içinde olunması gerekir.

Konu Seçimi ve Sınırlandırma Hakkında

 

Lisans tezi hazırlamayla alakalı konu seçimi bir hayli önemlidir. Bu aşamada seçtiğiniz konu size uygun olursa, tezinizi de daha etkin bir şekilde hazırlama şansınız olur. Bazı terimlere hakim olmalı ve taslakları da duruma göre hazırlamalısınız.

Konu seçimiyle alakalı danışman hocaların yönlendirmesi mutlaka olacaktır. Bu yönlendirmeler doğrultusunda işlem yapılması gerekir. YÖK sayfasında bulunan tezleri inceleyebilir ve daha evvel yapılmış olan tezler arasından ilginizi çekenleri farklı şekilde ele alabilirsiniz. Konuyu seçtikten sonra, konunun sınırlandırılması da önem teşkil eder. Sonuçta seçtiğiniz konunun farklı dalları olacaktır. Bu dalların ayrıntılandırılması sürecinde, sorun yaşamamak ve dağılmamak adına, konuda neye değinmek istediğinizi belirlemeli ve bir özelliği öne çıkarmalısınız.

 

Tezler ve Araştırma Süreçleri

 

Lisans tezi hazırlama konusunda araştırma süreci ciddi anlamda önem taşır. Konuyu seçtikten sonra kaynakları değerlendirmek gerekir. Bunların doğru olabilmesi için birinci elden olması önemlidir. Birinci elden kaynağınız olduğu zaman bilinen gerçeklere kendi araştırmalarınızı ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu süreçte zaten bilinen bir gerçek, herkes tarafından kabul edilen bir durum konusunda, zayıf olan taraflar ya da eklenmesi gereken ayrıntıları inceleyebilirsiniz. Tezinizi yazarken hipotezler oluşturabilirsiniz. Bu tamamen seçtiğiniz konuyla doğru orantılı olacaktır.

Süreçte araştırma metodunu doğru oluşturmak gerekir. sadece yazılı kaynaklar değil, bu konuda belgeseller ya da ek çalışmalar varsa, röportajlar bulunuyorsa, bunlar incelenebilir. Yaptığınız araştırmalar doğrultusunda geçici kaynaklar oluştabilirsiniz. Ayrıca ilk etapta yapılan geçici plan, araştırma ilerledikçe daha farklı varyasyonlara sahip olabilir. Kaynak toplarken ve geçici planınızı buna göre şekillendirirken dikkatli olmanız gerekir. Notlarınızı almak ve bunları nerede kullanacağınızı planlamak önemlidir.

Lisans tezi hazırlama süreçlerini sağlıklı takip edebilmek için, mutlaka danışman hocanızla irtibat halinde olmalısınız. Seçtiğiniz konuya göre süre de önemlidir. ne zaman teslimat yapacaksanız, buna göre titiz bir çalışma yapmanız gerekecektir. Metininiz anlaşılır ve kurallara uygun olarak yazmalısınız. Bu konuda daha evvel yazılmış olan tezleri değerlendirebilirsiniz. Tezin içeriği kadar sunumu da önemlidir. Bu nedenle metnin ne şekilde yazıldığına, belirli taslakları takip ederek karar verebilirsiniz. Biçimler ve taslaklar aynı zamanda ele aldığınız konuyu daha düzenli olarak sunmanızı sağlayacaktır.

Tez yazma aşamasında topladığınız tüm bilgileri hayata geçirmiş olursunuz. Bunu iyi bir planla yaparsanız herhangi bir sorun yaşamadan tezinizi tamamlarsınız. Ayrıca bundan sonraki süreçte bir sunum aşaması olacağını unutmamalısınız. Bu süreçte de tezinize hakim olmalı ve yüzde yüz savunabilmelisiniz.

Sunum öncesinde hazırladığınız teziniz jüri onayınıza vermelisiniz. Daha sonra sizin için bir tarih verilecektir. Bu tarihte sunumunuzu yapmak üzere hazır olmalısınız. Bundan önce jüri tarafından verilen düzeltmeleri danışman hocanızın onayıyla düzenleyebilirsiniz.

Lisans tezi hazırlama konusunda hazırlanma evresi kadar sunum da önemlidir. Sunumunuzu hakim bir şekilde yapmalısınız. Bu süreçte her okulun farklı uygulama ve talepleri olabilir. Bu nedenle durumu göz önünde bulundurmalı ve tez aşamasındaki güncel gelişmeleri takip etmelisiniz. Takip edilmesi gereken adımları kurallara uygun olarak takip etmeniz gerekir.