Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bizi Arayın

0553 030 24 53

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Bize Yazın

bilgi@tezyazdirma.com

Bizi Arayın

0530 918 52 06

Güvenilir & Profesyonel

15 yıllık tecrübe, %100 başarı

Lisans Tezi Hazırlama: Adım Adım Rehber

Lisans Tezi Hazırlama
5/5 - (1 vote)

Öğrencilerin bir rehbere en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardan birisi lisans tezi hazırlama aşamasıdır. Lisans tezi hazırlama dışarıdan bakıldığında kolay bir iş gibi gözükse de emin olun büyük zorluklar içermektedir. Basit bir konu ele alındığında bile lisans tezi hazırlama işlemi haftalarınıza mâl olacaktır. Bundan dolayı henüz yazımızın başındayken siz değerli öğrencilerimize bu konuda uygun fiyatlarla yardımcı olabileceğimizi belirtmek isteriz. Bünyemizde bulunan akademisyenlerimiz sayesinde son derece kaliteli, kusursuz ve mükemmel tezler hazırlamanıza yardımcı olabiliriz. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizde bulunan iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.

Lisans Tezi Nedir?

Lisans tezi hazırlama rehberine başlamadan önce siz değerli öğrencilere tezin ne olduğunu ve neden hazırlanması gerektiğini kısaca özetlemek istedik. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu lisans bitirme tezi zorunlu mu? Sorusunu sormaktadır. Kısaca cevap vermek gerekirse bu sorunun cevabı üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak lisans tezi hazırlama zorunludur. Tez denilen kavram aslına bakılırsa bilimselliği temel alan uzun bir makaledir. Yani gözünüzde korkuttuğunuz kadar zor bir şey değildir, tabii ki tez hazırlama kılavuzu dikkatli bir şekilde incelendiği sürece.

Tezi zorlaştıran kısım yapılan araştırmalardan ve hazırlanan sayfalardan ziyade olması gereken format ve uyulması gereken kurallardır. Bundan dolayı birçok öğrenci tez hazırlama aşamasında büyük zorluklar çekmektedir. Akıl yürütme, araştırma, yeni bilgiler edinme ve meslek hayatına hazırlanma için tez hazırlama olmazsa olmazlardandır. Konu hakkında daha detaylı bilgi ve uygun fiyatlara yardım almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tez Konusu Seçimi
Tez Konusu Seçimi

Tez Konusu Seçimi

Öğrencilerin en çok zorlandığı aşamalardan birisi tez konusu seçimi olmaktadır. Tez konusu belirlerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında yeterince araştırma yapmadıysanız bu aşamada zorlanmanızdan daha doğal bir şey yoktur. Tez hazırlarken baştan sona kadar uygun fiyatlarla profesyonel destek ve yardım almak için sitemizde bulunan iletişim kanallarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz. Siz değerli öğrencilerimizi başarıya ulaştırmak bizlerin görevidir.

Konu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konu belirlerken yapacağınız en mantıklı hareket sizlere eğitim veren hocalarınızın akademik alanda yaptığı çalışmalara göz atmak ve araştırmak olacaktır. Eğer tezinizi tek başınıza hazırlayacaksanız konu seçerken bu unsura dikkat etmelisiniz. Birçok öğrenci tez yazarken kendi istedikleri konuyu hazırlamak ister fakat ilerleyen süreçte yardıma ihtiyaç duymaları kaçınılmazdır. Fakat bizlerle çalışmak isterseniz o zaman dilediğiniz konuyu seçmekte özgür olabilirsiniz. Çünkü bünyemizde bulunan akademisyenler sayesinde her alanda tez üretebilirsiniz. Lisans tezi hazırlama konusunda her türlü desteği ve hizmeti tarafımızdan satın alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfet tarafımıza ulaşın, Profesyonel Tez Yazdırma Merkezi ile çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.Şimdi dilerseniz konu seçerken nelere dikkat edeceğinizi incelemeye başlayalım.

Konu Belirleme İpuçları

Tez hazırlamak oldukça zorlu ve uzun uğraşlar gerektiren bir iştir. Kendi zorluğu sizleri yeterince bunaltacağından dolayı konu tercihinde dikkatli olmalısınız. Aşağıdaki maddeleri dikkate alarak lisans tezi hazırlama işini çok daha eğlenceli bir duruma getirmeniz mümkündür:

 1. Öncelikle merak duyduğunuz alanları belirleyin ve bu alanda bir konu çıkarın.
 2. Bunu yaparken kaynak kıtlığı yaşamayacağınız bir alan olduğundan emin olun.
 3. Ardından dilerseniz bizlere ulaşarak sizlere yardım edebilecek alanında uzman danışman talebinde bulunun. Danışmanlar tezinizin kusursuz olmasında kilit rolü oynamaktadır.
 4. Tezi yalnızca mezun olup okulu bitirmek için yazmayın. Popüler ve güncelliğini hemen yitirmeyecek bir konu bulun. Bu sayede teziniz size yeni bir işin kapısını aralayabilir.
 5. Hiç bilginiz olmayan bir alanı tercih etmeyin. Mesela hayatında hiç bilgisayar kullanmayan bir kişinin yazılım alanında tez hazırlaması oldukça zor olacaktır.

Lisans tezi hazırlama işi içinden başarılı bir şekilde sıyrılmak istiyorsanız yukarıdaki ipuçlarını dikkate almalısınız. Aksi durumda sizlere işkence olacak bir konu tercihinde bulunabilir ve ilerleyen zamanlarda başka bir konuda tez yazmaya başlamak için geç kalabilirsiniz.

Sizlere naçizane tavsiyemiz şu şekilde olacaktır: Bizler alanında profesyonel akademisyenlerle çalışan bir kuruluşuz. Bünyemizde her alanda uzman kişiler ve yazarlar bulunmaktadır. Bundan dolayı bizleri tercih ederek lisans tezi hazırlama işini keyifli bir eğlenceye dönüştürebilirsiniz. Bizlere ulaşarak kısa sürede size özel oluşturulmuş yol haritasına ulaşabilirsiniz. Teklif almak için sitemizdeki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Lisans Tezi Araştırma Konusu Planlama
Lisans Tezi Araştırma Konusu Planlama

 

Araştırma Planı Oluşturma

Her alanda olduğu gibi tez hazırlama alanında da plan olmazsa olmazdır. Planlama olmadan başladığınız bir tez üzerinde kontrolü sağlamanız imkânsızdır. Bundan dolayı kesinlikle ama kesinlikle araştırma planı oluşturmak zorundasınız. Bu aşamada yardıma ihtiyacınız olursa çekinmeden bizleri arayabilir ve uygun fiyatlı hizmetlerimizden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Araştırma Sorusu ve Hedefleri

Araştırma sorusu tezinizin ana taslağını oluşturacak etmendir. Bundan dolayı kaliteli, tamamen özgün ve internet üzerinde basit bir aramayla bulunamayacak bir soru olmalıdır. Adından da anlaşılabileceği üzere öyle bir soru olmalıdır ki üzerinde araştırma yapmak gerekmektedir. Böyle bir soru oluşturmak için zaman ayırmanız gerekmektedir fakat yeterince zamanınız yoksa bizlere ulaşarak profesyonel destek alabilir ve araştırma sorunuzu anında oluşturabilirsiniz.

Araştırma sorusu oluştururken öznel düşünmeye son vermeniz gerekmektedir. Çünkü bilimsel araştırmalar öznelliği değil nesnelliği benimserler. Bundan dolayı “ben” merkezli düşünmemelisiniz. Ayrıca genel bir soru tercih etmek işlerinizi zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bundan ötürü daha spesifik ve daha dar odak noktasına sahip sorular belirlemelisiniz. Yani aklınızda belirlediğiniz konuyu genelden özele indirgemeniz gerekecektir.

Literatür Taraması ve Kaynaklar

Lisans tezi hazırlama için olmazsa olmazlardan biri literatür taramasıdır. Diğeri ise açık ara doğru kaynak bulmak ve bu kaynakları doğru bir şekilde listelemektir. Belirlediğiniz konuda yapılacak araştırmanın ilki siz olmayacaksınız. Günümüz dünyasında henüz araştırılmamış bir konu bulmak imkânsıza yakın bir zorluktadır. Hele ki henüz öğrenciyseniz ve ilk tezinizi yazacaksanız böyle bir konu belirlemeniz çok daha zordur. Bundan dolayı literatür taraması yapmak zorundasınız. Literatür taraması, belirlediğiniz konuda daha önce yapılan çalışmalara göz atmak şeklinde tanımlanabilir. Yani literatür taraması sizden önce bu alanda çalışmalar yapmış olan kişilerin kaynaklarının size yol göstermesidir.

Bu aşamada belirlemiş olduğunuz konuyu yansıtan, bu konuda bilgiler veren kaynakların toplanması gerekmektedir. Fark ettiyseniz “kaynak” oluşturma aşamasına da başlamış bulunmaktayız. Literatür taraması yaparken belirlediğiniz kaynakları kaybetmemek ve daha sonra unutmamak için bu aşamada kabaca not almanız yeterli olacaktır. Daha sonra bu kaynakları kaynakçalar kısmında detaylı bir şekilde belirtmeniz gerekecektir. Bundan dolayı fazla özensiz şekilde not almayın.

Tez kaynak gösterme kuralları, yöntemleri ve formatları bulunmaktadır. İlgili yazımızı okuyarak bu konu hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kurallara uygun olmayan bir kaynak gösterimi sizlere eksi puan getireceği gibi tezinizin doğrudan reddedilmesine sebep olarak da gösterilebilir. Bundan dolayı bu aşamada profesyonel destek almanızı tavsiye etmekteyiz. Elinizde bitmiş bir tez varsa kontrol ettirmek için, henüz tez yazmaya başlayamadıysanız da profesyonel destek almak için bizlere ulaşabilirsiniz. Siz değerli öğrencilerimizi başarıya ulaştırmak adına uzun yıllardır bu alanda hizmet vermekteyiz. İletişim için sitemizdeki kanalları kullanabilirsiniz.

Araştırma Yöntemleri
Araştırma Yöntemleri

Araştırma Yöntemleri

Lisans tezi hazırlama bilimsel bir çalışmadır. Bundan dolayı bilimsel araştırma yöntemleri kullanılması gerekir. Araştıracağınız konuya uygun olan araştırma yöntemini kendiniz belirlemelisiniz. Bundan dolayı bilimsel araştırma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız:

 • Anket araştırmaları
 • AR-GE araştırmaları
 • Analitik araştırmalar
 • Deneyler
 • Kütüphane araştırmaları
 • Gözleme dayalı araştırmalar

Bu araştırma yöntemlerinden yalnızca birkaçıdır. Yapacağınız araştırmaya en uygun araştırma türünü tercih etmek sizlerin sorumluluğundadır. Bundan dolayı bu aşamada dikkat etmeniz gerekmektedir. Lisans tezi hazırlama aşamasında hangi araştırma yöntemini kullanacağınızı tam olarak kararlaştıramadıysanız bizlere ulaşarak bu konuda yardım talep edebilirsiniz. Siz değerli öğrencilerimizin başarılı bir şekilde tez hazırlayabilmesi için bütün gereksinimleri karşılamaktayız. Alanında uzman akademisyenlerimiz ve yazarlarımız sayesinde sizleri başarıya ulaştıracağımızın garantisini sunabiliriz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.