BİTİRME TEZİ YAZIMINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

TEZ METNİ NASIL OLMALIDIR?
Haziran 30, 2017
TEZ YAZIM KLAVUZU NEDİR?
Temmuz 6, 2017

Bitirme tezi genel olarak lisans tezi olarak bilinmek ile birlikte, lisans mezuniyetlerinde bireylerin mutlaka gerçekleştirmeleri gereken projeler arasında yer almaktadır. Bitirme projesi olarak da adlandırılan bu tür ödevler, bireyleri akademik hayata hazırlamak adına oluşturulmuş olmak ile birlikte bölüm başkanlarına sunulmakta ve onaylarının alınması durumunda öğrenci mezun olabilmektedir. Bu noktada bitirme tezi nasıl hazırlanır diye merak eden öğrenciler adına birbirinden farklı tez firması bulunmak ile birlikte öğrenciler de tez yazım kurallarına sadık kalarak kolaylıkla kendi bitirme tezlerini oluşturabilmektedirler.

BÖLÜM BAŞKANI İSTEĞİNE GÖRE KURALLAR DEĞİŞMEKTE

Bitirme tezi yazımında birbirinden farklı kurallar bulunmak ile birlikte, genel olarak kurallar bölüm başkanları ya da bölüm koordinatörlükleri tarafından belirlenmektedir. Lisans mezuniyetlerinde, bireylerin bölüm başkanlarına sadık kalarak oluşturabilecekleri bitirme projelerinde, genel olarak her bölümün başkanı ya da her üniversitedeki bölüm başkanları farklı içerikler isteseler de genel olarak bitirme yazım kuralları birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Bitirme tezi konuları noktasında da öğrencilerin bölüm başkanlarına danışma seçenekleri bulunduğu gibi bireyler, kendi ilgi alanlarına göre bölümleri ile doğru orantılı olarak bitirme projelerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu noktada bireylerin titiz davranması ve projelerini ilerletmeleri adına ilgi çekici konular seçmeleri önem taşımaktadır.

SAYFA DÜZENİ VE YAZI TİPİ BOYUTUNA DİKKAT

Bitirme tezi oluşturulurken tezin sayfa düzeni ve yazı tipi çok önemlidir. Bu konudaki standartlar üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte bitirme tezi projelerinde genel olarak yazı tipi Times New Roman olarak belirlenmektedir. Yazı tipi boyutu ile başlıklar ve genel cümleler olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada bilgi sahibi olmayan bireyler adına birbirinden farklı tez hazırlama firması bulunmaktadır. Bireyler bu tarz firmalardan destek alarak, tezlerinin sayfa düzeni ve yazı tipi boyutu gibi konularında, uğraşmak zorunda kalmayabilmektedirler. Böyle durumlar genel olarak basit işlemler gibi gözükse de bitirme projesinde sayfa düzeni ve yazı tipi boyutu, genel olarak tez yazma kurallarına uyum sağlaması adına büyük önem taşımakta ve bireylerin alabileceği puanları etkilemektedir.

ÖNSÖZ VE İÇ KAPAK OLUŞTURULMALI

Bitirme tezi yazılırken uyulması gereken kurallardan biri önsöz ve iç kapak yazılarında olması gereken temel düzen olarak karşımıza çıkmaktadır. Önsöz genel olarak bitirme projelerinde kullanılan bir işlem olmak ile birlikte yazının neden oluşturulduğuna dair bilgileri içermesi nedeniyle de pek çok üniversite tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada iç kapak oluşturulması, yine aynı şekilde tezin daha düzenli bir hale gelmesine yardımcı olacağı gibi aynı zamanda proje hakkında hangi bölümde neler olduğuna dair de bilgi verilmektedir. Bitirme tezi yazım kuralları içerisinde de yer alan bir uygulama olan önsöz ve iç kapak oluşumu hakkında bilgi sahibi olmayan bireyler adına ise yine aynı şekilde tez danışmanlık firmaları, en iyi içeriklerin oluşturulması adına hizmet vermektedir.

3 NÜSHA ŞEKLİNDE BASILMALI

Hazırlanmış olan bitirme tezleri mutlaka 3 nüsha olarak kopyalanmalıdır. Genel olarak iki tanesi okula ve bölüm başkanına verilecek, bir tanesi de öğrencinin kendisine kalacak şekilde oluşturulan bitirme projelerinde bireyler tezleri istedikleri sayıda çıkarma şansı da elde edebilmektedir. Bu noktada bitirme tezi bölümleri konusunda da bireylerin titiz davranması, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine gereken önemin verilmesi faydalı olmaktadır. Tez ve konusu hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin bile kolaylıkla anlayabilmesine yardımcı olacak şekilde oluşturulması gereken bitirme tezi bölümleri konusunda yetersiz kalan bireylerin bir uzmandan yardım alması daha doğru olacaktır.

Comments are closed.